Suç ve Ceza


Suç ve Ceza

Dünya Klasik dizisinin en üst seviye romanı denebilir. Tamı tamına beş yılda tamamlanmış olan bu kitap edebiyat tarihinin öncüsüdür. Tüm okuduğum ‘şaheser’ kitaplarda yazar ve kitabın arasındaki benzerliği araştırıyorum. Peyami Safa'nın diz veremi olup, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu yazması gibi, Sadık Hidayet'in afyon bağımlısı oluşu ve bunu Kör Baykuş'ta yansıtması gibi, Zezé'nin çektiği yalnızlığı kaleme alan yalnız yazar José Mauro gibi... Şaheser kitaplar, yazarın ta kendileridir.

Dostoyevski de bu kitabı beş yıl süren Sibirya sürgününde yazmıştır. Sürgünde olan yoksul bir Dostoyevski. Yoksul bir karakter olan Raskolnikov...

Novella türünde bir dergide yazılmış, daha sonra romana çevrilmiştir.
Bu şaheser romanın konusunu anlatalım; Meşhur ana karakterimiz Raskolnikov ve meşhur Petersburg. Küçük kiralık bir evde yaşamını sürdürmektedir Raskolnikov. Sürdürüyordur sürdürmesine ama büyük bir sefalet içindedir. Daha sonra kendi içinde oluşturduğu hukuk sistemiyle tefeci Alyona Hanım'ı öldürme kararı alır. Onu bir baltayla öldürür. Görgü tanığı olan tefeci kadının üvey kardeşini de öldürür.

Raskolnikov kendi işlediği bu cinayetin dehşetine kapılır ve olayların arkası kesilmez. İç çatışmalarını, bunalımlarını, varoluş sancılarını anlatan bir kitap. Herkesin kendinden bir parça bulacağı, sürükleyici, aynı zamanda felsefi ve psikoloji yönü ağır basan kitaptır.

Tüm okurların mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm kitaptır. Edebiyatın direğidir. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirGenç Werther'in Acıları

Kitap genel olarak karşılıksız aşkın sonsuz bir acıya dönüşmesini anlatıyor. Ama tabiki sadece bu değil.

Daha Fazlasını Oku
Notre Dame'ın Kamburu

Baş Rahip Frollo bu kambur, çirkin bebeği büyütür. Ve Qua Frollo'ya aşırı sadık ve düşkün olur. Herkes Qua'yı aşağılar, hakaretler eder.

Daha Fazlasını Oku