Sputnik Sevgilim


Sputnik Sevgilim

Haruki Murakami okumak istiyorsanız, bu kitabıyla başlamayınız.
İmkansızın Şarkısı veya Sahilde Kafka, Zemberekkuşu'nun Güncesi... Bunlar başlangıç için daha idealdir.
Murakami genel olarak sürrealizm akımında yazmaktadır. Lakin “sürrealizm, resime yakışıyor.” diyenlerdenim. Çünkü kanımca bu akım, kitapta uygulandığında beyin zorluyor. Konusunu anlattığımda ne demek istediğimi tam olarak anlayacaksınız.
Aslında bana biraz Dorian Gray ve Basil Hallward'ı hatırlattı. Bu kitapta da hemcinsine olan sevgiyi, aşkı anlatıyor. Kimi okuyucu bu durumdan rahatsız olmuş (cinsel istekler yazılı), kimisi ise heyecanlı ve sürükleyici bulmuştur. Kendi adıma; Dorian Gray'den, Shakespeare'ın Soneler'inden veya Leonardo da Vinci'den alışkın olduğum için rahatsızlık duymadım. Kaldı ki sanatta dogmatizmin yeri de yoktur.
Kitap çoğunlukla birinci tekil bir anlatıcı olarak yazılmıştır ama “Sumire'nin Rüyası” kısmında birden üçüncü tekile geçilmiştir. Karakter sürekli geçmişe dönüyor, bir şeyler hatırlıyor, sonra tekrar günümüzde yaşıyor. Bu kısımlar oldukça kafa bulandırıcı.

Sumire, Myu ve adı olmayan K.
Asıl kahramanlarımız bunlardır. Sumire yazar olma peşinden koşan genç bir kızdır. Bebekken annesini kaybetmiştir. Bazen rüyalarına annesi giriyor ve onun boşluğunu çok hissediyor.
K. ise ilkokul öğretmeni ve Sumire'ye aşık. Lakin Sumire K.'yı arkadaşça sevmektedir.
Daha sonra Sumire ve Myu tanışır. Birbirleriyle çok zaman geçirirler ve çok zaman geçirdikçe de hayranlık, aşk ve tutku hisleri meydana gelir. Daha doğrusu Sumire, Myu'ya aşık olur. Ama bazı zamanlar Myu da hislerine karşı koyamaz...
~
Sputnik anlamı: 4 Ekim 1957'de Sovyetler Birliğ, Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden ''dünyanın ilk yapay uydusu'' Sputnik 1'i fırlattı.
Rusça da ise anlamı ''yol arkadaşı'' demekmiş...
Myu ise Sumire'den oldukça büyük. Acaba annesindeki boşluğu bu kadınla mı örttü?
İşte kitap bu üç karakterin aşk öyküsünü anlatmaktadır. Haruki'yi seviyorsanız, okumalısınız. Ya da klişe bir aşk romanı okumak istemiyorum, diyorsanız da okumalısınız. Tavsiyemi sunar bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirMemleketimden İnsan Manzaraları

Hepimiz şiir kitabı deriz lakin sadece şiir kitabı değil. Birçok tiyatro sahnelerine uyarlanan bu kitap da kendinizi dev bir tiyatro sahnesinde hissedeceksiniz.

Daha Fazlasını Oku
Ruhi Mücerret

Yazarın sivri zekasıyla markaları nasıl eleştirdiğini, hayal gücünün, karakterlerin üstünde etkisini gösteriyor.

Daha Fazlasını Oku