Kürk Mantolu Madonna


Kürk Mantolu Madonna

Edebiyat tarihimizin en çok ilgi görmüş kitaplarındandır. O kadar ilgi görmüştür ki, okuyan okumayan herkes kahve yanına bu kitabı koyup yayımlar olmuştur.
Kitabı bu kadar özel kılan, özel bir anlatıma sahip olmasıdır. İlk sayfalarından itibaren sizi içine çeken bir hikaye vardır ve okudukça hem bu serüvene dahil oluyor hem de adeta film izliyor gibi kafanızda şekillendiriyorsunuz. E bir de aşk temalı olunca ülkece tadına doyamadık. Sadece aşk kitabı değil oysa ki. Derin bir anlam, sükunetin altında yatan ıztırap, psikolojik tahliller, beklenmedik sonlar...

Kitap, Rasim'in işini kaybedip, iş aramasıyla başlıyor. Rasim, eski arkadaşı Hamdi Bey sayesinde bir iş bulur ve işe başlar. Raif Efendi isimli yaşlı bir adamla aynı odada çalışmaya başlarlar. Rasim bu yaşlı adamı oldukça merak ediyordu çünkü Raif Efendi çok az konuşuyor, patronu gelip onu azarladığında sesini çıkartmıyor, resim çiziyor, çekmecesinde duran kitabını okuyordu. Verilen işlerin her birini eksiksiz yerine getiren bu adama karşı Rasim Bey’in merakı iyice artıyordu. Bir gün Raif Efendi'nin hastalık haberini alır. Lakin işten geri kalmamalıdır. Bu yüzden Rasim Bey işi Raif Efendi'nin ayağına götürür ve evinin yolunu tutar. Evi gördüğü an Rasim iyice merak eder Raif Efendi'yi. Ev adeta curcuna, işe yaramaz insanlarla doludur. Herkes Raif Efendi'nin sırtından geçinir. Rasim, yaşlı Raif Efendi'nin haline üzülür ama bir yandan da iyice merak eder.

Bu arada Raif Efendi’nin sağlık durumu hiç iyi değildir. Ve Rasim'e işyerindeki eşyalarını eve getirmesi için istekte bulunur. Rasim, Raif efendinin eşyalarını toparlarken, kara kaplı bir defter bulur ve merakına yenik düşerek okumaya başlar. Defter Raif Efendi’nin yaşamıdır.

Raif, içine kapanık, pez az konuşan ve yalnız bir delikanlıdır. Tek sığındığı şey, kitaplarıdır. Babası sabun fabrikası işletmektedir. Ve Raif'i de sabunculuğu öğrenmesi için Almanya'ya gönderir. Almanya'ya gittiğinde, gazetede bir sergi haberi görür. Ve sergiye gider. Bir tabloyla karşılaşır. “Kürk Mantolu Madonna” ile. O günden sonra her gün sabahtan akşama kadar o tabloya bakar. Başka ne kimseyi görür, ne de kimseye bakar. Saatlerce gözlerini tablodan ayıramaz. Daha sonra tablodaki kadın Raif'in yanına gelir. Ve sonra arkadaş olurlar. Olay örgüsü de buradan sonra başlıyor. Maria ve Raif'in derin, tutkulu aşkları... Raif için tek ufuk Maria'dır. Maria ise Raif'e göre daha karanlık ve gizemli bir kadındır.

Bu kitap Sabahattin Ali'nin başyapıtıdır. Mutlaka okumanız gereken, akıcı bir kitaptır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirKarabibik

Edebiyatımızda realist-natüralist anlayışıyla yazılan ilk kitaptır Karabibik.

Daha Fazlasını Oku
Kuyucaklı Yusuf

1903 senesinde Aydın “Kuyucak” köyünde bir aile katliamı gerçekleşir. Bu katliamda Yusuf sağ çıkar. Olay yerine gelen Kaymakam, Yusuf'un farklı, soğukkanlı bir çocuk olduğunu anlar.

Daha Fazlasını Oku