Kızıl


Kızıl

Zweig'ın pek bilinmeyen kitabıdır. Bu bilinmeyen kitaplar hakkında şöyle bir tespitim vardır; Yazarların pek bilinmeyen kitabı bize yazar hakkında en çok bilgiyi veren kitaptır.

Daha karmaşık ve soyut olurlar. Daha yaralayıcı ve okuması zor olan kitaplardır. Bu kitap 67 sayfadan oluşuyor. Okumasının zor olmasının nedeni kitabın uzunluğu değil, acı verici betimlemeleridir. Toplam 67 sayfada karakterin bunalımını, depresyonunu, kişiliğini bulmasını anlatmaktadır. Bilen bilir, karakter oturtmak, kişiliğini veya hayat amacını bulmak insana acı verir ama sonrasında bir umut ve sonsuz güç verir.

Stefan Zweig’ın 1908 yılında 26 yaşındayken yazdığı kitabıdır. Tam da Zweig‘ın yolunu bulmaya çalıştığı zamanlar... Kitapta da bize şöyle yansıtmış bunu yazarımız:

18 yaşında bir tıp öğrencisinin yeni hayatını, tutunmaya çalışmasını anlatır. Ana karakterimiz Berger oldukça çelimsiz, hastalıklı bir görüntüye sahiptir. Hiç arkadaşı olmaz. Bu durum onu depresyona sürükler ve yapayalnız kalır. Böyle anlatıldığında çok klas bir konu gibi dursa da, bu #kitap sizin bile bastırdığınız acıları ortaya çıkaracaktır. Bu kitabın insan ruhuna dokunan, sizi inciten bir yanı var. Kendi içinizden çok his bulacağınız kitaptır.

Sadece hastalığı ve kişilik bunalımını anlatmaz, aşkın verdiği cesareti, yasak aşkın tutkusunu da anlatır. 67 sayfalık bir kitap bu anlattığım. Ama 500 sayfalık bir kitabın anlatamayacağı kadar nadide eser.

“Ben kısa, olay örgüsü akıcı olan verimli bir kitap okumak istiyorum.” diyorsanız tam size göre. Tavsiyemi sunar bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi Çekebilirİnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar

Zweig, 14 ayrı bölümden oluşan İnsanlığın Yıldınızın Parladığı Anlar eserinde; Cicero’dan Napolyon’a, İstanbul’un fethinden Tolstoy’un son anlarına, Antarktika’nın keşfinden

Daha Fazlasını Oku
Ermişin Bahçesi

Zaten bu kitabı da 'Ermiş'in devamıdır. Kitap Cibran'ın ölümünden sonra yayımlanmıştır.

Daha Fazlasını Oku