Zavallı Çocuk


Zavallı Çocuk

Namık Kemal hemen hemen tüm kitaplarında şu ana temayı kaleme almıştır. “Millete, topluma ne öğretilebilir? Nasıl bilinçlenirler?” Onun için kitabın varoluş sebebi, bilinçlendirmektir. Türk toplumunun bir şeylerin farkına varabilmesi için illa bir acı yaşaması gerektiğini düşünmüş olsa gerek ki; bu kitabında da acı bir hikayeyi ele alır. Kitapta toplam yedi kişinin birbiriyle konuşması ve nihai sonucun şekillenmesiyle oluşuyor. Giriş kısmı yok, betimleme yok. Tamamen tiyatrovari bir kitaptır. Hayalinizde kitabın sahnelerini yaşıyorsunuz. Perdeler açılıyor, diyaloglar kuruluyor, perdeler kapanıyor.
~
Kitap birbirlerinin çocukluk aşkı olan iki gencin kavuşamamasını konu alır. Kız başka birine verilir ve aşkından verem olur. Okuyucuya çok bir şey öğretip, bilinçlenmesini sağlayacak bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Kitapta toplumu uyaran herhangi bir mesaj yok. Bir cümle bile yok. Bu kitabı okumak da okumamak da size bir şey kazandırıp, kaybettirmez! Çok kısa, açık bir tiyatro kitabıdır. Tiyatro okumak isteyenlerin seveceği bir kitaptır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirTaaşşuk-ı Talat ve Fitnat

18 yaşına kadar evden çıkmayan kız çocukları, eğitimli olmasın diye okuma yazma öğretilmemesi, ancak koca bulursa evden çıkabileceği, erkeğe her şey serbest ve gurur vericiyken kadınlara her şey leke gibi sürülmesi…

Daha Fazlasını Oku
Küçük Paşa

Türk klasik eserleri arasında ismi günümüze kadar popüler bir şekilde gelmemiş kitaplardandır.

Daha Fazlasını Oku