Çavdar Tarlasında Çocuklar


Çavdar Tarlasında Çocuklar

Kitabı analiz ederken en önce yazarı analiz etmek gerekmektedir. Analizin köküne, özüne bakmak yani; o eseri çıkaran sanatçıya bakmak bize daha sağlıklı bilgiler verir. Romanvari kitapların çoğu bize yazar hakkında da bilgi vermektedir. Genellikle ses getirmiş kitaplar, yazarın hayatıyla dolaylı yoldan ilgili kitaplardır.
~
Jerome David Salinger’ın bu kitabı da ses getiren kitaplar arasındadır. Kitap ilk çıktığı andan itibaren okuyucuları ikiye bölmüştür. Kimisi; “gereksiz, içi doldurulmuş boş bir kitap.” der iken diğer kesim ise
“Çok sürükleyici, özellikle genç kesimin okuması gerek.” der. Kitabın asıl ismi ‘Gönülçelen’ dir. Ama romanın işleyişi bu ismi değiştirmiştir, kitabın ana karakteri tarlada oynayan çocukları korumaktadır. O yüzden kitabın ismi, “Çavdar Tarlasında Çocuklar” olarak anılmıştır.
~
Kitabın konusu ise;
Ana karakterimiz Holden, ergenliğinin ateşli zamanlarında agresif, uyumsuz bir çocuktur. Ailesi onu yatılı okula verir ancak derslerindeki başarısızlığından dolayı yatılı okuldan atılır. Hem bu ilk atılışı da değildir. Ailesinin sevgisizliği ve ilgisizliği onu daha sinirli ve mutsuz biri yapmıştır. Sığınacak pek bir yeri olmayan Holden artık dış dünyayla tanışmaya başlar. Kitabın dili çok mizahi ve samimi olsa bile aslında Holden’ın çektiği acıyı da okuyoruz. Çocukluktan gelen aitsizlik ve sevgisizlik hissi onu yetişkinliğinde de bırakmayacaktır. Nereye giderse gitsin mutsuz ve hep bir şeyler arayan bir çocuktur… Ama ne aradığını bulacaktır ne de o mutsuzluğunu yenecektir. Kadınlarla ilk tanışma, hayata tutunma, insanlar ile olan iletişimi… Hem biyografi hem deneme hem öykü okuyacaksınız.
Kitabın sonunda ise zaten bu kitabın ergen saçması olmadığını anlayacaksınız, gerçek algıyla okuduğunuzda çok da etkileneceğinizi düşünüyorum. Kitabın dili için çok sade, hatta biraz edebiyattan yoksun diyebiliriz. Ama kitaba eğer ‘gençlik’ kitabı diyeceksek bu durum çok da göze batmamalıdır. ABD’de kitap bir süre yasaklanmıştır. İçerisinde küfür barındırdığı için. 16 yaştan itibaren okunabilir.
Yorumumun başında değindiğim yazar-kitap ilişkisine gelecek olursak;
Kitabın yazarı Salinger gençliğinde pek uyumsuzdur. Hatta bu kitabı o zamanlar çok ilgi gördüğü için bu durumdan rahatsız olmuş ve göz önünden ayrılmak için uzaklara gitmiştir. Sadece bu da değil, çocukluğunda Musevilik inancına sahip olduğu için gittiği okullara da pek uyum sağlayamamıştır. Dahası ise derslerinde başarılı olamadığı için okuldan atılıyordu. Kitabın ana karakteri Holden’a ne kadar da benziyor. Ve Salinger 1953’te bir lise gazetesine röportaj verirken şöyle demiştir:
~
“Çocukluğum o kitaptaki oğlanınkine çok benzer geçti. İnsanlara bundan bahsetmek büyük bir ferahlama getirdi.”
~
Okunmaya değer bir kitaptır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirParasız Yatılı

Sait Faik Abasıyanık ödülünü ilk almış kadın yazarımızın kitabıdır. Asıl adı; Feruze Çerçi. Neden ödül aldığını anlamadığım bir kitaptır.

Daha Fazlasını Oku
Mutluluk

Ana karakterimizden biri olan küçük Meryem, öz amcası tarafından tecavüze uğrar. Ve aile için bu bir lekedir. Kirli, soğuk bir izbeye kitlemişlerdir.

Daha Fazlasını Oku