Tanrı Gerçeği Görür Ama Bekler?


Tanrı Gerçeği Görür Ama Bekler?

Tolstoy, ahlak kuralları, dini olgular, inanç vb. konularda birçok kısa öykü yazmıştır. Düşüncem o ki; hayatı boyunca yaşamın amacını, Tanrı’yı arayan yazarın bu öyküleri, onun kişiliği hakkında da bizlere ipucu vermektedir. Bu 3 öykülük kısa kitabı da, içinde bir takım ahlaki ve dini öğretileri barındıran öykülerden oluşan bir kitaptır. Sabrın, maneviyatın anlamını anlatır.

Tıpkı Zweig kitapları gibi kısa ama etkisi yüksek bir kitaptır. İçerisinde toplam üç hikaye bulunmaktadır. 77 sayfadan oluşan bu kitap ilk öyküsü kitaba ismini de veren ‘Tanrı Gerçeği Görür Ama Bekler’ öyküsüdür. Cinayet işlememesine rağmen haksız yere hapse giren ve bu süre zarfında yaratıcıya sığınan Aksyonov’u anlatır. Yaratıcıya sığınmasının en büyük sebebi ise, eşidir. İnsanlar, değer verdikleri veya vermedikleri insanlardan bir yarar görmeyince, inanç görmeyince tek sığınağı, kulunu koşulsuz şartsız seven, içinden geçirdiği niyeti anlayan, apaçık bir şekilde onu izleyen yaratıcısına güvenir, sığınır. Aksyonov’un eşi ise cinayeti eşinin işlediğine inanır. Aksyonov yoğun bir yıkıma uğrar ve tek limanı olan yaratıcıya bağlanır. Kitap okurları şu konuda eleştiri yapmıştır, “kendini korumuyor, savunmuyor, susuyor.” Kitabın ismi ve öykünün ana karakterini düşünürsek Aksyonov zaten yaratıcının bildiğini ve müracaat etmesi gerekenin de yine yaratıcı olduğunu düşünür. Yaşadığı sürgünler, çektiği fiziksel acılar onu daha çok dine bağlamıştır.

Diğer iki hikaye de yine tevekkül ve dine bağlanışı anlatır. Başkurt İlyas adlı öyküsünde paranın mutluluk getirmediğini anlatır. İlyas ancak tüm malını varlığını kaybedince bunu anlar. Çünkü yaşadıklarından sonra iç huzura ermiştir. 
Son hikayede ise İki Yaşlı Adam hristiyan inancına göre hacca gider. Ve manevi yoğunluğu sonuna kadar hisseden bu iki adam tüm ömürlerini yardıma muhtaç olan insanlara adamaya hazırdırlar.

Kitabın içinden çok sevdiğim bir alıntıyı da paylaşıp yorumu bitireyim. ‘Mutlaka’ okuyun diyemesem de okumanız ulvi bir pencere açacaktır…
“Eğer bunları yapmazsam denizin ötesine gidip Tanrı’yı ararken, şimdi burada yüreğimde olan Tanrı’yı tamamen kaybederim…”


Bunlar da İlginizi ÇekebilirUzaktan Aşk

Müzikal tiyatro tadında, hayal gücünü canlandıran, zihninizde mekanı, kişileri rahatlıkla tasvir edebileceğiniz keyifle okuyacağınız ince bir kitaptır.

Daha Fazlasını Oku
Hoşgör Köftecisi

“Orhan Veli'nin gözünde dünya nedir? Yaşamak nedir?” sorularını cevaplıyorsunuz onu okurken.

Daha Fazlasını Oku