Beyaz Diş


Beyaz Diş

Bana Sadık Hidayet’in Aylak Köpek öyküsünü anımsatan bir kitap. Çok daha derin, çok daha politik ve çok daha vurucu.

Beyaz Diş, aynı zamanda kitabın ana karakteri olan bir kurt köpeğidir. Kitap gerçekle harmanlanmıştır, okuyucuların etkisinden uzun bir süre çıkamayacağı bir romandır. Bir kitap nasıl olur da bu kadar egzotik, duygusal, vahşet ve sevgi dolu olabilir diye düşünmekten kendimizi alıkoyamıyoruz.

Hikaye, Beyaz Diş isimli bir kurt köpeğinin 1890’larda ‘Klondike’ Gold sırasında (Kızılderililerin topraklarındaki Klondike bölgesinde altın bulunması sebebiyle 100.000 insanın göçüne sebep olan hücum hareketi) evcilleşen bir hikayesidir. Sadık Hidayet’in Aylak Köpek öyküsüne benzetme sebebim ise, bakış açısının ilahi değil, bir kurt köpeğin diliyle yazılmış olmasıdır. Onun dünyayı ve insanları nasıl gördüğünü anlatır.

Bana kalırsa, bir yazarın bir hayvan gözüyle yazması o yazarı benzersiz ve eşsiz kılar. İnsanlığın dışına çıkıp, başka bir canlının gözüyle bakabilmek ve bunu bu denli yoğun ve yaşatarak yazmak büyük bir başarıdır. Tüm bunların yanı sıra kitap insanların birbirine olan ahlaki yaklaşımını da kaleme almıştır.

Yazar, hikaye başlangıcından itibaren heyecanı taze tutuyor. Beyaz Diş’in doğanın diğer canlılarıyla olan savaşını, zorluklara rağmen mücadele edişini anlatıyor. Çok cesur, gözü karadır. Karşısına çıkan herkesi öldüren bir hayvandır. Beyaz Diş en sonki kavgasında ağır hırpalanır ve ölümün eşiğine gelir. Boğazında yarası olmasına rağmen yaşamayı başarır ve yeni sahibinin yanına gider. Sahibi Beyaz Diş’i o kadar sever ki, Beyaz Diş artık eskisi gibi hırçın, kavgacı olmaz. ‘Sevginin halledemediği bir şey yoktur.’ Kısmı ise bu kitabı daha manidar, duygusal yapıyor.

Jack London’ın distopik kalemi, farklı bakış açısıyla tanışmamış olanlar bu kitabıyla başlamalıdır. Sürükleyici ve dili sadedir.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirMihrace'nin Mirası

İki varis de kendi dünyalarını yaratmak isterler. Birisi çok ütopik iken diğeri çok baskıcı ve otoriter bir dünya yaratır. Olaylar bu şekilde gelişir.

Daha Fazlasını Oku
Şimdiki Çocuklar Harika

Kitapta Ahmet ve Zeynep çok yakın arkadaşlardır. Aralarına hasret girer. Zeynep, Ankara'ya taşınmak zorunda kalır.

Daha Fazlasını Oku