Türk'ün Ateşle İmtihanı


Türk'ün Ateşle İmtihanı

Halide Edip Adıvar’ın kitapları adeta bir seri şeklindedir. Kişi doğduğu yörede baktığı şeyleri zihnine alır ve gördüklerinin sonucunda bir ideolojisi oluşur. Kimi yazarlar siyaseti de, politikayı da ikinci plana atar. (Ne atom bombası, ne Londra konferansı, bir elinde cımbız, bir elinde ayna; umrunda mı dünya!) Kimi yazarlar ise yazarak bulunduğu coğrafyada milletini kendi tabirlerince uyandırmaya, aydınlatmaya çalışırlar.

Halide Edip Adıvar’ın kitaplarına seri şeklinde deme sebebim ise, çocukluk günlerinden 1918’e kadar anılarını Mor Salkımlı Ev başlığıyla kaleme almıştır. Bu kitabı ise 1918’den 1923’e kadar olan dönemi anlatmaktadır. Kurtuluş Savaşı esnasında yaşananlar, mektuplar, telgraflar, gözlemler kaleme alınmıştır. Halide Edip Adıvar savaşın tanığı olan, savaşta kılıcı kalem olan Adıvar, Kurtuluş Savaşı’nda halka ışık tutmuştur. Millete neyin içinde olduklarını açıklamış, Milli Mücadele için Anadolu’ya kaçmıştır.

Halide Edip Adıvar’a saygı duyulması gerekir, bunun saygının sebebi Türk olduğundan değil. Fanatik duygulara kapılmadan Mustafa Kemal Paşa ile zıtlıklarının olmasına rağmen objektif bir şekilde dile getirmesi, halkın psikolojisini, yaşantılarını berrak bir şekilde anlatmasından dolayı saygı duyulması gerekir.

Yaşadığı anıları, şahit olduklarını yazsa da bunu yavan bir anı kitabı olarak değil, roman vari bir şekilde kaleme almıştır. Milli Mücadele karşıtlarının yaptıkları, düzenli orduya geçiş, Ayşe ve İhsan karakterlerinin aşkları, sosyal yaşamlar… Birçok konuyu ele almıştır. Özellikle lise - üniversite öğrencilerinin okuması gerektiğini düşünürüm. Çünkü eğitim kitaplarında anlatılan sıkıcı tarihten ziyade, birinci ağızdan bizzat yaşamış birisinden, olay örgüsü korunmuş bir eserden okumak çok daha akılda kalıcı olacaktır. Sonunu bildiğiniz bir tarih ama kitabı sanki sonunu bilmiyormuş gibi okuyorsunuz.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirUzun Beyaz Bulut Gelibolu

Kitap,Yeni Zelandalı bir kadının dedesinin kayıp mezarını araması ile başlıyor. Bunun için Gelibolu' ya gelen kadın aslında sır dolu bir kapıyı açıyor.

Daha Fazlasını Oku
Fedailerin Kalesi Alamut

11. yüzyıl İran'ının olaylarını anlatan bu kitap 21. yüzyıl günümüzde de yaşanmaya devam eden olaylardır. Nasıl bir tarikat asırlara rağmen ayakta durabilir? Nasıl askerler seçiliyor?

Daha Fazlasını Oku