Mutlu Prens


Mutlu Prens

İçeriğinde beş tane hikaye olan, kısa ama etkisi derin bir kitaptır. Orijinal adı, Mutlu Prens ve Diğer Hikayeler olan bu kitap, çocuk hikayelerinden oluşan bir derlemedir. Lakin yetişkinlerin de büyük bir zevkle okuyacağı kitaptır. Okuyuculara Küçük Prens’i hatırlatmıştır ama konu veya kalem benzerliği olduğu için değil, masal tadında fantastik bir kitap olduğundan. Yoksa Küçük Prens’le herhangi bir benzerliği yoktur.

Küçük Prens’ten daha eleştirel, daha masalsı ve daha iz bırakan bir kitaptır. Özellikle ilk hikayesi, kitabın da ismi olan Mutlu Prens; altın, yakut taşlarla bezenmiş bir heykelin hikayesini anlatır. Bu heykel yani Mutlu Prens tüm ömrünü sarayda, mutluluk içerisinde geçirmiştir. Ama öldükten sonra onu şehrin meydanına dikerler. Herkes bu şatafat karşısında büyülenir. Altından parlayan gövdesi, safirden ışıldayan yüzü… Baştan sona altın varakla kaplanan heykel tüm azametiyle şehrin meydanında sergileniyordu. Mutlu Prens yüksekten şehrin halkını incelediğinde kahrolur. Yoksulluk içindeki insanları görünce sürekli ağlar. Kırlangıç arkadaşı olur ve kırlangıca, “Üzerimdeki bütün mücevherleri fakirlere dağıt.” diye emir verir. Sonucunda ise Mutlu Prens’in hiç mücevheri kalmaz ve derisi soyulmuş, eski bir antikaya döner. Eski azameti kalmasa da, heykel bir kalbi olduğuna inanır. Öykünün sonunda ise bir melek tarafından heykelin kalbi cennet bahçesine getirilir…

Toplam beş hikayeden oluşmaktadır ve her hikayeninde kendi içinde destansılık ve ders çıkarma niteliği taşımaktadır. Okurken keyifli vakit geçireceğiniz, anlatımı açık ve sade bir kitaptır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirDeniz Feneri

Virginia Woolf'un Deniz Feneri adlı kitabı 'okunması en zor olan' 10 kitap listesine girmiştir.

Daha Fazlasını Oku
Amok Koşucusu

Peki Amok Koşucusu nedir? Zweig neden böyle bir ad seçmiş? Amok Koşucusu günümüzde ‘saldırgan, öfkeli, cinnet geçiren’ demek.

Daha Fazlasını Oku