Çok Güzelsin Gitme Dur


Çok Güzelsin Gitme Dur

Haldun Taner’in 1976-1982 yılları arasında yazdığı denemelerin tek bir yerde toplandığı kitaptır. Birçok farklı konuyu ele almış olsa da çoğunlukla İstanbul başta olmak üzere şehrin, ülkenin kentsel, kültürel sorunlarını kaleme almıştır. Okurken 70’leri - 80’leri değil de günümüzü okuyor gibi olacaksınız. Çünkü ne insanlarımız değişmiş ne de sistem. 
Kitabın isminden mütevellit kendinizi bir aşk rüzgarı okuyacak sanıyorsunuz ama kitap aşktan oldukça uzaktır. Realizm akımıyla yazılmıştır ama bunu yaparken de hayatın güzelliklerini de geri plana atmamıştır. Okurken hem keyif alıyor hem de hiç duymadığınız bilgiler de öğreniyorsunuz.

Dostoyevski’nin yazı başarısı geçirdiği sara nöbetlerine borçludur. Alain yazılarını felçli olarak yazmıştır. Fikret Hakan'ın babası Gaffar Güney'in Haldun Taner'in ilkokul öğretmeni olduğunu ve Gaffar Güney'in derste Ömer Seyfettin çevirili Homeros'un İlyada'sını okuması ile Haldun Taner'de mitolojiye ilgisi başlamıştır. Bunun gibi pek çok bilgiler vardır. 

Haldun Taner fanatik düşünceden uzak; siyasete, dünyaya, ülkesine objektif bakan, ince detaylarda boğulmayıp büyük resmi görebilen bir yazarımızdır. Kitaplarını okumak bize çok verim ve bilgi kazandıracaktır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirKör Baykuş

İntiharı hakkında en yakın arkadaşı olan Bozorg: ''Paris'te günlerce havagazlı bir apartman aradı.'' diyor.

Daha Fazlasını Oku
Hidayetname

Sadık Hidayet 5-6 yaşlarına geldiğinde bir anda içine döner, asosyal bir kişilik olur.

Daha Fazlasını Oku