Simyacı


Simyacı

Paulo Coelho’nun üçüncü kitabı olan Simyacı, başka dillere en çok tercüme edilen ve en çok satanlar kategorisine girmiştir. Alegorik bir roman oluşundan mütevellit okumaya yeni başlayanlar için, genel olarak kitapların ahengini öğrenmek isteyenler için iyi bir tercihtir.

Romanın ana karakteri Santiago, babası tarafından rahip olması için papaz okuluna gönderilir. Lakin ana karakterimiz rahip olmayacağını, hayatını bu şekilde geçirmeyeceğini söyler. Okuldan ayrılacağını, diyar diyar gezeceğini dile getirir. Bunun üzerine babası belli bir ücret verir ve, “Git kendine sürü al. Çoban ol.” der. Karakterimiz bunu seve seve kabul eder, çünkü hayalindeki hayata adımını atmak üzeredir.

Santiago, rüyasında sürekli hazine görür ve amacı olmayan hayatı bu rüyayla renklenir. Çingene olan falcıya gider ve falcı ise bunu bir kehanet olarak yorumlar. Ve karakterimiz böylece hazineyi aramak için yollara düşer… Ama hazineden ve paradan daha değerli bir şey bulur. Kitapta da adı çok geçmesi üzerine “Kişisel Menkıbesini” bulur. Bu yolculukta birçok kişiye rastlar, her biriyle muhabbet eder. Hatta babasının verdiği parayı çaldırır ve ne koyun sürüsü ne de parası kalır. İlk başta buna verdiği tepki üzülmek de olsa sonrasında ‘özgür’ olduğunu düşünür. Hayatın güzelliklerini, neleri kaçırdığını görmek onu sonsuz bir şevke ve mutluluğa sürükler.

Kitabın bilinmeyen kısımlarına gelecek olursak;
Yazar Paulo Coelho, bu kitabı sadece iki hafta içinde yazmıştır. Yazarken zorlanmamasının sebebini kendisi şöyle açıklıyor, “Zaten ruhumda yazılıydı…”

Bu kitap edebiyattan daha fazladır. Sanattan çok “kendi kendine yardım etmek” kitabıdır. Zaten kitapta çokça “Bir şeyi gerçekten isterseniz, bütün evren onu gerçekleştirmek için iş birliği yapar…” düşüncesini yansıtıyor. Bu düşünce romanın ana fikri ve felsefesidir. Paulo Coelho bu kitabı iki haftada yazmasının sebebi ise belki bu düşüncede yatıyordur. İstediğiniz her ne ise bulup yaşamak, savaşmak, direnmenin kitabıdır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirŞemspare

Elif Şafak öyle cümleler kuruyor ki, bir anlığına kendinizi, hayatınızı ve bulunduğunuz yeri düşünmeye başlıyorsunuz.

Daha Fazlasını Oku
Veronika Ölmek İstiyor

Umudun ve umutsuzluğun kitabı. Ölümün ve yaşamanın kitabı.

Daha Fazlasını Oku