Buddha Gibi Düşünmek


Buddha Gibi Düşünmek

“Yürürken sadece yürü. Yemek yerken sadece yemek ye.” 

İlk okunduğunda pek bir anlam ifade etmese de derince düşününce insan zihnini çok rahatlatan bir cümledir. İnsanlar yemek yerken veya yürürken bile hayatındaki kaygıları, korkuları, o gün neler yapacağını düşünür. Halbuki o an sadece yemeğin tadına vararak yese, yürürken adımlarını fark ederek atsa yaşamından daha keyif alır. Her gün yaptığımız rutin şeyler bu sayede bize acı değil, mutluluk verebilir.

Kitabı okurken “Yapması çok kolay sanki.”   dediğiniz anlar elbette oluyor ama kitap o kadar güzel beyin fırtınaları yaptırıyor ki, gerçekten hayattaki yerinizi, çevrenizi, amacınızı gözlemliyorsunuz. Bana kalırsa bilgeliğin onların tabiriyle “Buddha”lığın yolu ölümü bilmekten geçiyor. Bir insan ölümü kabullenmiş, öleceğinin bilincine varmış ve ölümü unutmadan yaşıyorsa bir nevi bilgelik makamına erişmiş oluyor. Yani ağaçları kuşları rahat bırakıp aslında ‘ölüm var ve belki son görüşüm’ mantığıyla yaşamak hayatı daha anlamlı kılabiliyor. Kitapta beni etkileyen bir beyin fırtınası da şuydu;
“Kendi cenazene katıl.”
Kimler cenazene katılır?
Cenaze işlerini kim halleder?
Kim katılmazsa üzülürüm?
Kimin katıldığını görsem çok şaşırırım?
Gibi sorular soruluyor. Bunun amacı ise,
“Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, ne yapardım? Ne söylerdim? Kiminle olurdum?” sorularının cevaplarını bulabilmek.

Ölümü hatırlamak ve ölüm düşüncesiyle yaşamak hayatınızı daha anlamlı kılar ve sahip olduğunuz hayatı daha cezbedici yaşamanızı sağlar.

Binbir çeşit Buddha öğretisi yazılmış ama benim fikrime göre, ölümden sonraki ikinci önemli madde: hayatı basit yaşamak. Mükemmel olmak için çaba göstermeden, sadece elinden geleni en iyisini yapmak yeterlidir.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirAntik Yunan Hikayeleri

Bu kitap özellikle Yunan Mitolojisine ilgi duyan ama nereden başlayacağını bilmeyenler içindir. İçerisinde farklı mitolojik hikayeler vardır.

Daha Fazlasını Oku
Akıl Sağlığı

Öyle günlerden geçiyoruz ki bütün şartlara rağmen akıl sağlığımızı korumak zorundayız. Ama nasıl?

Daha Fazlasını Oku