Fatih Harbiye


Fatih Harbiye

Peyami Safa’yı gözümde bu kadar nadide kılan husus, onun özgün sanatkarlığıdır. Türk romanlarının çoğunda belli bir olay üzerinden yaşanan belli aşklar, hasretlikler, çatışmalar mevcut iken; Peyami Safa her kitabında kendini aşmayı, klişeden uzaklaşmayı, özgün olmayı başarmıştır. Yaptığı betimlemeler, hayali kurguları, karakter analizleri adeta kitabı okutmuyor, aynı zamanda yaşatıyor da.

Ana karakterimiz Neriman, alışılagelmiş, rutin bir hayat yaşamaktadır. Yedi yıldır nişanlı olduğu Şinasi Bey ile beraberdir. Annesini kaybetmiştir ve bir bakıcı ve babasıyla yaşamaktadır. Fatih ilçesinde doğmuş ve tüm hayatını da orada geçmiştir. Fakat Neriman üniversitede tanıştığı Macit Bey’den oldukça etkilenmiştir. Onunla buluşmalara, partilere gittiğinde ise balolar, lüks mağazalar, parfümler, binbir çeşit kıyafetler olduğunu görür. Neriman bu durumdan oldukça etkilenir ve artık hayatında bir şeyleri değiştirmek ister. Eskiden gözüne batmayan şeyler artık gözüne batmaya başlar. Şinasi’yi bile beğenmez, bulunduğu evi, yaşadığı mahalleyi sevmez. Batılı kültürünü inceler, hatta dinini bile sorgular. Beyoğlu’na gittiğinde oradaki giyime kuşama, insanların konuşma üslubuna hayran kalır. Ve kendi yaşındaki kızların tabiri caizse ‘özgürce’ gezdiğini görür. Kendisi ise sadece evde durur, babasının vazifelerini yerine getirir, okuldan eve evden okula gelip giderdi. Kitabın genel konusu bu ama anlatılanlar ve betimlenenler daha fazlası…

Peyami Safa’nın bu kitabı 1931 yılında basılmıştır lakin aradan geçen 91 yılda ne Türkiye’de ki insanlar değişmiştir ne de düşünce tarzları. Kitapta geçen Ferit karakteri İngiltere ve Türkiye’yi kıyasladığında en büyük farkın şu olduğunu söylüyor;
“Onlar ideal sahibidirler, bizimkiler ise fantezi düşkünü.”

Medeniyet diye varsayılan mevzunun aslında balolara gitmek olmadığını, son marka kıyafetler giymek demek olmadığını da çok güzel vurgulamıştır Peyami Safa. Ne yazık ki günümüz toplumunda hala medeniyet ve aidiyet düşüncelerde, kitaplarda değil, son model telefonlarda aramaktadır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirSıfır Noktasındaki Kadın

İdam edilen bir hayat kadınının hikayesi. Gerçek kişiler, gerçek olaylardan derlenmiştir.

Daha Fazlasını Oku
Serenad

Kitabın konusunu, olay örgüsünü, betimlemesini bir kenara bırakalım. Kitabı size buram buram yaşatan bir karakter analizi var. Herkesin içinde bir parça Maya var.

Daha Fazlasını Oku