Otomatik Portakal


Otomatik Portakal

Anthony Burgess tarafından 1962’de yazılan Otomatik Portakal kitabı, kara komedi, kara hiciv anlayışında yazılmıştır. Aşırı şiddet, cinsellik, kötü ahlak oluşturabilecek olmasından mütevellit İrlanda, İngiltere, Singapur, Malezya, Kore, İspanya gibi birçok ülkede yasak ilan edilmiştir. Hatta bu kitabı satan kitapçılar bile tutuklanmıştır. Gel görelim ki Türkiye’de lise öğrencilerine öğretmenleri tarafından tavsiye edilip okutulan bir kitaptır… Tavsiye eden öğretmenler eğer kitabı okusalardı, öğrencilerine böyle bir kitabı tavsiye etmezlerdi. Çünkü kitap zaten +18 yaş sınırı alan bir kitap.

Yasak olması bir takım sanatsever insanları da rahatsız etmiştir. “Sanata yasak darbesi” başlığı altında böyle bir kitabı savunuyor oluşları da sanatın adının kirlenmesi için yeterlidir…

Kitabın konusuna gelince;
Alex, 15 yaşında bir çete lideridir.
‘Kardeşlerim’ diye adlandırdığı çetesiyle evleri yağmalar, yaşlıları döverler, kadınlara tecavüz ederler, hırsızlık yaparlar… “Kitap sürekli böyle mi gidecek?” diye düşündüğünüz an, Alex ‘kardeşlerinin' ihanetiyle polise yakalanır. Ve cinayetten 14 yıl hapisle yargılanır. Hapise girdiğinde ise ona bir tedavi yöntemi uygulanacağını ve böylece tedaviden sonra hapisten çıkacağını söylerler. Alex bunu seve seve kabul eder. 14 yıl hapis mi? İki haftalık tedavi mi? Tabiki tedaviyi kabul eder ama sonrasında başına geleceklerden haberi yoktur.. Değişik işkence yöntemleri ve ilaçlarla Alex’in beynindeki şiddet olayını köreltirler. Alex sinirlendiği ya da vurmak istediği anda mide bulantısı çeker ve elini oynatamaz. Hastaneden dışarı çıktığında ise herkesin yaşama tutunduğunu görür. Ebeveynleri onun dairesini kiracıya vermiştir, çete arkadaşlarının iki tanesi polis olmuştur. Zamanında dövdüğü insanlar artık Alex’i döver olmuştu… Kitabın güzel ve mesaj veren kısımları burası bence. Kısaca verilmek istenen mesaj ise: “Devlete ayak uyduramayan yapayalnız kalır.”


Bunlar da İlginizi ÇekebilirBabaya Mektup

Kitabını babasına söyleyemediklerini, söylemeye cesaret edemediklerini yazıyor. Babası, Kafka'nın hep yardıma muhtaç biri olduğunu düşünür.

Daha Fazlasını Oku
İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar

Zweig, 14 ayrı bölümden oluşan İnsanlığın Yıldınızın Parladığı Anlar eserinde; Cicero’dan Napolyon’a, İstanbul’un fethinden Tolstoy’un son anlarına, Antarktika’nın keşfinden

Daha Fazlasını Oku