Madame Bovary


Madame Bovary

Madame Bovary romanı “realizm” akımının öncüsü olmuş bir kitaptır. Flaubert de dönemin yazarları gibi oldukça zorluk yaşamıştır. Madame Bovary kitabı “kültürü bozan örgü ve dine aykırı ifadeler” içermesi nedeniyle mahkemeye verilmiştir. Flaubert, hapishaneden kurtulmuş ancak eleştirilerin hep odağında olmuştur.
Şunu ayrıca belirtmek isterim ki, okuduğunuz çoğu klasikten daha çok psikolojik analizler göreceksiniz; betimlemeleri oldukça güçlü, yerel halk dili ve en önemlisi insaoğlunun bitmek bilmeyen ihtiras, arzularını okuyacaksınız. Gustave Flaubert'in gözde romanıdır.
Konusuna gelecek olursak,
Charles Bovary, mutsuz bir evliliğe sahip olan bir doktordur. Bir gece haber gelir ve çiftliğe hasta bakmaya gitmesi gerekir. Orada evin kızı Emma'yı görür ve içten içe sevmeye başlar. Charles, sık sık çiftliğe gitmeye başlar. Emma'nın babası artık onun için bahanedir asıl sebep Emma'yı görebilmektedir. Doktorun karısı ise bu durumu farkeder ve kavga çıkartır. Çok zaman geçmeden de karısı vefat eder.
Charles, Emma'ya olan aşkından buna çok da üzülmez. Ve çiftliğe sürekli gitmeye devam eder. Karısının ölümünün üzerinden çok da vakit geçmeden Charles Emma ile evlenir.
Asıl hikaye ise bundan sonra başlıyor...
Charles taparcasına yeni karısına aşıktır. Lakin Emma hayalperest dünyasında yarattığı eşi Charles’da bulamaz. Ve Charles'i aldatmaya başlar. O romantik, üst düzey ihtiras isteyen bir kadındır. Charles ise kendi halinde, sıradan bir adamdır. Emma giderek kocasından nefret etmeye başlar...
Erkek ve kadınların bu denli duygu, düşünce analizlerini farklı karakterler aracılığıyla yapmak yazarın kalitelisini de göstermektedir. Bu kadar sade anlatım olup bu kadar kaliteli olması paha biçilemezdir.
Çok merak uyandıran, yeni pencereler açacak olan bir kitaptır. Okuyacağınız her dakikadan keyif alacaksınız. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirBabalar Ve Oğullar

Orijinali ''Babalar Ve Çocuklar'' olan kitapta yoğun bir kuşak çatışması vardır. Bunun yanısıra evrensel ideolojileri konu edinmiştir. 1862'de yayımlanmıştır.

Daha Fazlasını Oku
Anna Karenina

''Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.'' Bu çarpıcı giriş cümlesi aslında bu kitabın özeti niteliğindedir.

Daha Fazlasını Oku