Zavallı Necdet


Zavallı Necdet

Türk klasikleri arasında, döneminin en çok okunan kitabıdır. Türk klasik kitaplarının hepsi sanki bir kitapta toplanmış gibi. Eski İstanbul’dan kareler, psikolojik tahliller, yasak aşk, entrika, bağımlılık… Birçok temayı aynı kitaptan okuyacaksınız. Kitabı okurken her an şaşırabilirsiniz. Çünkü olay örgüsü tek tip gidecek sanıyor iken bir anda bambaşka bir öyküye kapılar açılıyor. Entrika diyebiliriz ama kesinlikle klişe değil. (Eski İstanbul meraklısı biriyseniz kitapta 1906’lı yılların İstanbul’u çok güzel tasvir edilmiştir. Eski mekan ve şimdiki mekanlarla beraber anlatılmıştır.)

Kitabın konusu;
Ana kahramanımız Necdet Feridun yakışıklı ve çapkın bir karakterdir ama oturduğu evin karşısından bir kız görür ve bu kıza aşık olur. Onu görebilmek için elinden geleni yapar. Sürekli onu izler ve kız yani Meliha ilgisini farkeder. Necdet’in çapkın kişiliğini bildiği için ona yüz vermez. Necdet kara sevdaya tutulur. Meliha ilgisiz davrandığı için beraberlikten umudunu keser. Ve daha kötüsü de Meliha, Necdet’in en yakın arkadaşıyla evlenir. Necdet çok acı çekse de evliliğe karşı çıkmaz. Arkadaşının mutluluğuna önem verir ve uzak durur. Tam da bu esnada Meliha, Necdet’e karşı bir şeyler hisseder ve Necdet’e aşık olur. Yasak aşk böylece başlar ama Necdet, yakın arkadaşına duyduğu vicdan azabından acı çeker. Meliha ise gözünü karartmıştır, ‘her şeyi bırakalım. Boşayayım. Beraber olalım.’ der. Lakin Necdet’in gönlü buna elvermez. Nitekim Meliha hamile kalır ve bebeğini engel olarak görür ve öldürür. Kitap karanlık ve sürükleyici. Bir adamın çöküşünü, yasak aşkının ne noktalara geldiğini, vicdanı, merhameti, diğer yandan tutkuyu, aşkı ve bunların altından nasıl kalkacağını anlatan bir kitap.

Kitabın bir diğer şaşırtıcı olan kısmı, yaklaşık altı-yedi tane derin olaylar mevcut ama hepsinin bir kitaba sığdırılması çok manidar. Kitap konu içeriğine göre kısa ama konular o kadar muntazam ve birbirine bağlanmış ki hikayenin içine kendinizi kaptırıyorsunuz. Bol bol şaşırarak okuyacağınız, sürükleyici ve sade dille yazılmış bir kitaptır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirBize Göre

Kitabı ne kadar “deneme” tarzında olsa da bilgi veren bir üslubu, 1920'li yılları eleştiren cesur bir tavrı vardır.

Daha Fazlasını Oku
Sergüzeşt

Kafkasya'dan kaçırılan dokuz yaşındaki minik Dilber kırk liraya Mustafa Bey'in evine satılır. Görevi ise halayıktır.

Daha Fazlasını Oku