Hamlet


Hamlet

Dünya tiyatro tarihinin direği olan ve en çok okunan kitap. Kitabın konusuna kısaca değinip asıl bilinmeyenlere geçmek istiyorum.

Danimarka prensi olan ana karakterimiz Hamlet, babasının ölümünden sonra büyük bir çöküntü yaşar. Hamlet’in babası kraldır ve taht boş kalır. Bunu fırsat bilen Hamlet’in amcası Claudius annesiyle evlenmiş ve tahta geçmiştir. Hamlet halis midir bilinmez babasını görür. Ve babası Hamlet’e kendisinin Claudius tarafından öldürüldüğünü ve  ‘öç alması’ gerektiğini söyler. Hamlet ise bu durumu kafasına koyar ve amacı anlaşılmasın diye deli taklidi yapar. Tüm bunlar çok trajik ve destansı anlatılır. 179 sayfalık bir kitapta hem savaş, hem acı verici bir karşılıksız aşk, hem intikam, hem psikanaliz, hem de felsefe var. Bağlantıların kopması çok olağandır çünkü zaten romanvari değil bir tiyatrodur. Lakin tiyatronun tüm terimlerini bünyesinde barındıran bir kitaptır. Diyalog, drama, etnik unsur, melodram, tirat, muhavere gibi birçok çeşidi de okuyabilirsiniz.

Kitabın bilinmeyen yönlerine gelince;
Hamlet babasının öldürüldüğünü bilmeden önce de aslında nefret doludur. Çünkü babasının kardeşi ve annesinin birlikteliğinden tiksinir.
- Freud’a göre Hamlet, Shakespeare’in ta kendisidir. Hatta isim benzerliği de Shakespeare’ın oğlu Hamnet’ten gelmektedir. Hamnet vefat ettikten sonra Shakespeare bu oyunu yazar.
- 29.551 kelimeyle Shakespeare’ın en uzun oyunudur.
- 1982 yılında kanser yüzünden hayatını kaybeden piyanist Andre Çaykovski, vasiyetinde bedenini bilimsel araştırmalara, kafatasını ise Hamlet oyununda kullanılmak üzere bağışlamıştır.

Muhakkak okunması gereken bir kitaptır. Tamamını okumak sizin kitap zevkinize uymasa bile hiç yoktan kelimelere gözleriniz teneffüs etsin. Shakespeare’ın tüm kitapları şaheserdir ama bana kalırsa en demirbaşı olan bu kitabıdır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirBeyaz Geceler

Yazar kitabın ilk sayfalarında bulunduğu şehir Petersburg'u anlatır. Nahoş ve kendinizi hayal dünyasında hissedeceğiniz bir betimleme mevcut.

Daha Fazlasını Oku
Vadideki Zambak

Ana karakterimizlerinden biri Felix, kalabalık içinde yalnız büyüyen, her sevgiden mahrum bırakılmış bir gençtir. Paris'te bir baloya gider ve kendinden yaşça büyük bir kadına hayran kalır.

Daha Fazlasını Oku