Veronika Ölmek İstiyor


Veronika Ölmek İstiyor

Umudun ve umutsuzluğun kitabı. Ölümün ve yaşamanın kitabı.

100.000 adet satışa ulaşmış olan kitabın bu kadar ilgi görmesinin sebebi, hemen hemen istisnasız her insanın kendisinden bir parça bulmuş olmasıdır. Ana karakterimiz Veronika kitabın başlığından da anlayacağınız üzere, ölmek istiyor. İşin garip tarafı, Veronika’nın herhangi bir problemi yoktur. Ailesi ile arası çok iyidir. Gençtir, güzeldir. Lakin hayatta süresinin dolduğunu iddia eder ve artık ölmek ister. Ama işin asıl tarafı ilerleyen sayfalarda meydana çıkar. Veronika histerik krizler geçirir. Ve intihar girişiminden sonra da bir akıl hastanesine yatırılır.

Akıl hastanesini benimser. Benimsemesinin sebebi, burada kimsenin maske takmıyor oluşudur. Herkes olduğu gibi ve göründüğü gibidir. Kimsenin sahteden nezaket gösterdiği, gülmek zorunda olduğu bir yer değildir. Akıl hastanesinde yatanların asıl gerçek insanlar olduğunun da farkına varır, asıl deli olanların dışarıda olduğunun da… Veronika bağırır, ağlar, güler ve bunları hiç baskılamaz. Çünkü zaten delidir ve deliyse hakkını verebilir, kimse de garip gözle bakmazdı.

Veronika’nın intihar girişimi uyku hapları içerek olmuştur. Hızlıca ölememiş ve ölümü beklemek zorunda kalmıştır. Doktor ona kalbinin çok zayıfladığını ve bir hafta içinde öleceğini söylemiştir. Kitabın bu kısmı hem çok buhran hem de çok umut verici. Bir insanın ölümü bekliyor oluşu, ölmekten çok daha zordur. Yazarın kusursuz kalemi bu duyguyu bize çok iyi yansıtır. Veronika orada birkaç arkadaş edinir. Gökyüzüne bakar, yaşamı inceler. Ve yaşama sevinci gelir ama ne yazık ki o ölecektir… Hayatını ve geçmişini düşünür. Neden böyle olduğunu, bu hale neyin getirdiğini… Kitapta sadece Veronika’ya değil, akıl hastanesindeki diğer kişilere de yer verilmiştir. Bir şizofreni hastasının geçmişini de okuyorsunuz, bir depresyon hastasının duygularını da…

Veronika, sayılı günlerini geçirmeye devam eder. Ölüm ‘ha geldi ha gelecek’ diye yaşamaktadır. Bu duygu ona hem cesaret hem de korku vermektedir. Nasıl olsa yakın zamanda ölecektir. Kimse onun yaptığını yadırgamaz ve ona kızmazdı. Bu dünyadan silinip, unutulup gidecekti…

Kitabı okumak isteyenlerin sağlam bir psikolojiyle okuması gerekir. Derin düşünceler, ucu bucağı olmayan sorular ve daha fazlası bu kitaptadır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirSekizinci Renk

Çevrenizde sorumlusu olduğunuz, büluğ çağında kişiler var ise özellikle okumanız gereken kitaptır. O çağdaki gençlerin yaşadığı bunalımları, merakları, hislerini anlatan psikolojik bir roman niteliğindedir.

Daha Fazlasını Oku
Şeker Portakalı

Küçük bir çocuğu acımasızca dövmek. Çocuk artık insanlara güvenemediği için bir şeker portakalı fidanına içini döker.

Daha Fazlasını Oku