Sıfır Noktasındaki Kadın


Sıfır Noktasındaki Kadın

İdam edilen bir hayat kadınının hikayesi. Gerçek kişiler, gerçek olaylardan derlenmiştir.

Neval El Seddavi 1931 doğumlu Mısırlı bir yazardır. 1955’te Kahire’de Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Bulunduğu ortama boyun eğmemiş ve canla başla değiştirmek için can atmıştır. Kadınların hakkını savunmuştur. Kadınların sünnet edilmesine karşı çıkmıştır. (Kendisi 6 yaşında sünnet edilmiştir.) İslam dinine uygun görüşler savunmuştur ve ‘İslam dini bunu yapmamıza izin vermiyor.’ dese de toplum ve hükümet tarafından dışlanmıştır. Hapis yatmıştır. Ve en nihayeti can güvenliği de tehlikeye girmiştir. Tüm bu baskıların ardından yurtdışına çıkmıştır. Seddavi’nin ailesi çok genç yaşta ölmüşlerdir. Ve Seddavi’nin 8 kardeşi vardır. Tüm sorumluluk ve yük ona kalmıştır. Tüm kardeşlerine ve kendi çocuklarına ileri görüşlü olmayı, aydın biri olmayı aşılamıştır.

Seddavi, psikiyatristtir. Ve mesleğini cezaevlerinde ilerletmek ister. Bunun sebebi çok eskiden beri cezaevlerine olan ilgisidir. Kanatır Cezaevi’ne girmiştir ve orada yakın zamanda olacak bir idamdan bahsederler. İdam olacak kişi bir kadındır. Seddavi’nin bu durum çok ilgisini çekmiştir ve kadınla görüşmek istemiştir. Firdevs (idam edilecek kişi) ilk başta kabul etmez ama sonrasında Seddavi’ye içini dökmeyi kabul eder.

Firdevs çok erken yaşta annesini ve babasını kaybeder. Bakımını amcası üstlenir çocuk yaşta amcası tarafından tacize uğrar. Amcası evlenir, Firdevs evde sığıntı gibi yaşamaktadır. Firdevs’i yaşlı bir adama verirler, Firdevs o adamla evlenir ve şiddet görüp, yine tecavüze uğrar. Amcasının evine gitmek istediğinde ise Firdevs’i kabul etmezler. En nihayeti dayanamayıp evden kaçar. İş aramak için yollara koyulsa da kimse iş vermez. Arkadaş edindikleri de Firdevs’e kötü davranır. Polise gidip yardım ister ama polis onu tutuklayacağını, onun gibi kadınların ülkede yeri olmadığını söyler. Üstüne bir de polis tecavüz eder. Firdevs acı dolu hayatını ve nasıl hayat kadınına dönüştüğünü bir bir anlatır. Firdevs’ten idamı için savunma yazması istendiğinde bu teklifi reddetmiştir ve birkaç gün sonra da asılarak idam edilmiştir. Son sözleri ve son çığlıkları bu kitaptadır…


Bunlar da İlginizi ÇekebilirMemleketimden İnsan Manzaraları

Hepimiz şiir kitabı deriz lakin sadece şiir kitabı değil. Birçok tiyatro sahnelerine uyarlanan bu kitap da kendinizi dev bir tiyatro sahnesinde hissedeceksiniz.

Daha Fazlasını Oku
Benim Hüzünlü Orospularım

Hatta iki kere de ödül almış. Biz bunu önyargıyla okuduğumuzda ''Püh sana'' deriz ama o şöyle diyor;

Daha Fazlasını Oku