Balıkçı ve Oğlu


Balıkçı ve Oğlu

Zülfü Livaneli’nin tüm kitaplarında kendinden bir parça vardır. Yorumladığım tüm kitaplarında da bu cümleyi kurarım. Hemen hemen okuduğum tüm kitaplarında da analizlerimi yazarım.
~•~
? Bu kitabını okuduğumda bir insan balıkçılığa, o ortama ve denize nasıl bu kadar aşina olabilir diye düşündüm. Sonra aklıma Sunay Akın’ın ‘İşte O Çocuk’ programında kitapla, denizle ve ‘balıkçılıkla’ uğraşmayı sevdiğini söylediği, hatta bir defasında evden kaçıp Eskihisar’a giderek, orada iki ay boyunca bir teknede yaşadığı aklıma geldi.
~•~
? Çoğu kitabında olduğu gibi bu kitabında da hem toplumsal hem bireyselliği aynı anda kaleme almıştır. Kitap, Ege’de bir kasabada yaşayan Mustafa adlı bir adamın hikayesidir. Livaneli’nin yazmış olduğu en lirik, en pastoral kitaptır. Mustafa denizle, balıklarla konuşur. Bir insan eğer çok fazla acı çektiyse, kendi içine gömülür. Mustafa da öyledir. Oğlu denizde boğularak gözünün önünde vefat etmiştir. Mustafa bu acıyı dün gibi içinde yaşamaktadır.
~•~
? Mustafa’nın hisleri, aile yaşantısı bireysel olan kısım. Diğer bir kısım ise, göç etme mecburiyetinde olan insanların denizde yüzen cesetleri… Mustafa denizde açılmış gidiyor iken iki ceset görür onları teknesine alır. İlerlerken büyük bir şaşkınlık içerisinde daha el kadar ufak bir bebek görür. Yanına gittiğinde bebek yarı ölü yarı yaşıyor gibi olduğunu görür. Teknede bulduğu çikolatayı eriterek ağzına sürer ve bebek sanki meme emiyor gibi dudaklarını hareket ettirir. Kitap tam olarak da buradan sonra başlıyor. Mustafa ‘deniz benden oğlumu aldı ama yeni bir tane verdi’ der ve o bebeği evladı gibi görmeye başlar. Evine götürür ancak eşi bu duruma pek razı değildir. Ve zaten de olayların arkası kesilmez.
~•~
✏️ Hem bireye hem topluma faydası olan bir kitaptır. Sadece deniz hayatını değil, sevginin verdiği çabayı, dilden çıkan amansız öfkeyi, mutluluğu da muntazam ve samimi bir şekilde yazmıştır. Zülfü Livaneli, okurken akıp giden kalemiyle, her daim size bilgi veren bir yazardır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirMutluluk

Ana karakterimizden biri olan küçük Meryem, öz amcası tarafından tecavüze uğrar. Ve aile için bu bir lekedir. Kirli, soğuk bir izbeye kitlemişlerdir.

Daha Fazlasını Oku
Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Sabah depresif ve içinizden bir şey gelmeyerek uyanıyorsunuz. Zor değil, başucunuza koyun ve günlük 10'ar 20'şer sayfa kadar okuyun. Bir hareket isteyeceksiniz hayatınızda. Bir plan. Bir hedef.

Daha Fazlasını Oku