Ana


Ana

Kitabın özel yanı, gerçek bir hikayeden esinlenmiş olduğudur. (Rus Devrimci Pelageya Vlasova) 1917 Ekim Rus Devrimi. Kitabın ana içeriği, emek veren bütün işçilerin ve insanlığın yükselişidir. Sömürücü feodalizm, kapitalizm bir kitapta bu kadar açık anlatılabilirdi.
Ana karakterimiz Pavel, annesi ile yaşayan genç bir adamdır. Hayatı rutin şeylerden ibarettir. Fabrikada çalışan pek konuşmayan genç adam zaman geçtikçe hiç konuşmamaya başlar. Annesi bu durumun farkındadır ve içten içe korkuyordur. Yaşlı kadının tek isteği oğlunun zarar görmemesidir.
Pavel, çok okumaya başlar ve "Gerçeği söylersem, hapise atarlar.” “Fabrikada insanlar doğar, yaşar, ölür.” gibi sözler ile direnişin kıvılcımını yaşar. Daha sonrasında devrim için toplantılara katılır ve önder olur. Bu devrim artık onun hayatı olmuştur.
"Dinin yeri kalptir. Kilise değil." Dediği için yargılanacaktır. İnsan olmak, dil, din, ırka bakılmaksızın saf insan olmak demekti. Ezilenler olmadan, sınıf ayrımı olmadan... Sadece insan. Ama asıl ideoloji uğruna kendini unutanlara anlatamadı... Ve yargılanmaya başladı.
Bir solukta okuyacağınız bilgileneceğiz kitaptır. Yer yer nefesinizi tutacak, yer yer öfkelenecek, yer yer gerçekleri okuyacaksınız. Bir kitabın size kattığı en büyük verim, size farklı pencere açmasıdır.
Kitap bütün bunların yanısıra derin bir psikoloji de barındırır. Hiç konuşmayan, renksiz Pavel, bir lider olmuş ve şu sözü söylüyordu;
“Evet anne, insanların çoğu kötüdür bunu biliyorum. Ama ben yeryüzünde bir gerçek olduğunu öğrendiğim andan itibaren, insanlar bana farklı görünmeye başladı. Nasıl etkilendim bilmiyorum ama bu böyle... Biliyorsun, çocukluğumdan her şeyden korkardım ama şimdi her şeyi seviyorum. Hiç kimsenin bana zarar vermeyeceğini düşünüyorum. Şimdi bana acı vermek isteyenlere acıyorum!”


Bunlar da İlginizi ÇekebilirAnna Karenina

''Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.'' Bu çarpıcı giriş cümlesi aslında bu kitabın özeti niteliğindedir.

Daha Fazlasını Oku
Beyaz Geceler

Yazar kitabın ilk sayfalarında bulunduğu şehir Petersburg'u anlatır. Nahoş ve kendinizi hayal dünyasında hissedeceğiniz bir betimleme mevcut.

Daha Fazlasını Oku