Sergüzeşt


Sergüzeşt

Türk Edebiyatının en çok bilinen eserlerindendir. Gençlerimizin de edebiyat dersinden sıkça duyduğu kitaptır. 1888'de Samipaşazade Sezai tarafından yazılan esaret, aşk temalı bir romandır.
O yüzyılın hemen hemen bütün yazarları gibi değerli yazarımız Sezai de eleştirelere maruz kalmıştır. Aldığı birkaç ceza ve eleştiriden kurtulmak için Paris'e kaçmıştır. Neden ceza ve eleştiri aldığına değinecek olursak; kanımca kitapta Osmanlı Devleti’ne bir eleştiri hakim olmasıdır. Kitabın ana karakteri Dilber, satılarak alınan bir köledir. Kafkasya'dan Türkiye'ye getirilmiş, yardıma muhtaç, eğitimsiz, toy bir çocuktur. Aslına bakacak olursak Dilber, halkın sesiydi. Ve halayık (köle, cariye) olayına da eklersek ceza alması o zaman için çok olağandır.
Türk edebiyatının romantizmden realizme geçiş eseridir. Mekan üzerindeki tasvirler ve karakter üzerindeki tahliller hakettiği yerini bulmuş ve Türk Klasiklerinin 100 temel eserinin içine girmiştir.
Konusuna gelecek olursak;
Kafkasya'dan kaçırılan dokuz yaşındaki minik Dilber kırk liraya Mustafa Bey'in evine satılır. Görevi ise halayıktır. Gittiği evin hanımı, Dilber'e etmediğini bırakmaz. Her daim döver, işkenceler eder, evin tüm ağır işlerini Dilber'e yaptırır. Hiçbir çocukluk ve gençlik yaşayamayan Dilber'in hayatında bir değişiklik olur ve o da, ‘Mustafa Bey'in tayini çıkmasıdır.’ Dilber'i başka bir esirciye satar. Esirci ise Dilber'i Asaf Paşa konağına satar. Dilber burada mutludur ama geçmişte yaşadığı işkenceler yüzünden hala korkarak yaşamaktadır. Daha sonrasında konağın ressam oğlu Celal Bey ve Dilber birbirine aşık olur... Asıl hikayenin tasviri ve tahlilleri ise buradan sonra başlar.
İçler acısı ve sürükleyici romandır. Mutlaka okumanız gereken eserler arasına almalısınız.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirKuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

“Halley Kuyruklu Yıldız dünyaya çarpacak.” söylentisi bütün mahalle tarafından panik etkisi yaratır. Özellikle mahalle kadınları camdan cama dedikodusunu yapar ve pireyi deve yaparak birbirlerini korkuturlar.

Daha Fazlasını Oku
Kürk Mantolu Madonna

Bir tabloyla karşılaşır. “Kürk Mantolu Madonna” ile. O günden sonra her gün sabahtan akşama kadar o tabloya bakar.

Daha Fazlasını Oku