Eylül


Eylül

Servet-i Fünun yazarı olan Mehmet Rauf, bu kitabı ile bir yenilik hareketinde bulunmuş ve Türk Edebiyatının ilk psikolojik romanını yazmıştır. Diğer yazarlar gibi “Ben yazıyorum, siz çözün.” kaleminden ziyade tahlillerini, analizlerini de içerisinde barındırdığı bir kitaptır. O yüzden olay örgüsüne kapılıp gidemiyorsunuz... “Psikolojik” romanın hakkını veren yazarımız Mehmet Rauf, tasvirleri büyük ustalıkla da kullanmıştır.
Konusuna geçecek olursak,
Süreyya ve Suat mutlu bir evliliğe sahip olan çifttir. (Burada isimler genelde karıştırılıyor. Süreyya Bey, Suat Hanımın kocasıdır.) Süreyya Bey'in huysuz babasının evinde kalıyorlardır ve bu durumdan hiç hoşnut değillerdir. Suat Hanım babasından para alır ve yalıya taşınırlar. Süreyya Bey'in akrabası olan Necip yalıyı ziyarete gelecektir. Ve bu ziyaretler gittikçe sıklaşır. Süreyya Bey ise hayalini kurduğu deniz sefasındadır. Sık sık evden gider... Suat Hanım ile Necip Bey sohbet edip vakit geçirdikçe ne kadar ortak yönleri olduğunu keşfederler. Ve gönülleri yavaş yavaş tutuşmaya başlar...
İlk başlarda ikisi de bunu inkar eder, kabul etmezler lakin artık iş işten geçmiştir... Yazarımız Mehmet Rauf burada ki tahlilleri muntazam bir şekilde kaleme almıştır. Bir 'eylül' ayının aşk hikayesi.
Mutlaka okunması gereken kitaptır. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirZavallı Çocuk

Kitap birbirlerinin çocukluk aşkı olan iki gencin kavuşamamasını konu alır..

Daha Fazlasını Oku
Dudaktan Kalbe

Saip Paşa, şehrin tanınmış kişilerindendir. Yeğeni Hüseyin Kenan ise küçük yaşta babasını kaybetmiştir.

Daha Fazlasını Oku