Nietzsche'den Hayat Dersleri


Nietzsche'den Hayat Dersleri

John Armstrong, bu kitabı adeta bir tez niteliğinde yazmıştır. Nietzsche'nin kitaplarından alıntılar koymuş ve bu alıntıların üzerinden bir psikanaliz, bir açıklama, bir yorum düzenlemiştir. Nietzsche'yi anlamak, yaşamak için kitaplarından önce bu kitabı okursanız temel yapı daha sağlam olacaktır. Çünkü bu kitap adeta ''Nietzsche kimdir? Nasıl biridir? Onun ideojisi nedir? Niçin yaşamaktadır? Hayat ve yaşam onda nasıl bir his çağrıştırıyor?'' gibi bir çok soruya cevap bulacağınız buram buram Nietzsche kokan kitaptır.
Bu kitap tam anlamı ile tutkudan, hırstan uzaktır. Nietzsche de böyle bir adamdı... Nietzsche'nin cesur ve asi lafları ise onun çektiği acılardandı. Kitap kişisel gelişimvari türünde dursa da tam olarak öyle değildir. Nietzsche burada bize kısaca:
“Olabilir. Sen insansın. Her zaman tutarlı olamazsın. Her zaman mutlu her zaman mutsuz olamazsın. Bazen son derece sadık olabilir bazen ise her şeyden sıkılabilirsin. Bu kadar kendini kontrol etme ve bırak iplerini...” diyor. İnsan oluşumuzdaki yaratılış hamurunu bizlere sunuyor. İçimizdeki çatışmayı kabul edip onunla barışık olmalıyız hatta acı çekmekten korkmamalıyız.
İçimizde bastırdığımız karakter ile yüzleşmek için bu kitabı okumalıyız. Çünkü bazı yerlerinde kendinizin bile farketmediği bir özellik ile tanışabilirsiniz.
Nietzsche herkes tarafından ateist, nihilist olarak bilinir ve kitaplarda böyle anlatılır. Bana kalırsa da çoğu inançlı insandan daha büyük bir inanca sahiptir.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirSokrates'in Savunması

Kitap, Sokrates'in kendisine yapılan tüm suçlamalar karşısındaki onurlu duruşunu, sükunetini, erdemini anlatır.

Daha Fazlasını Oku
Felsefenin Kısa Tarihi

Felsefe sizi A noktasından B noktasına götüremeyebilir ama A noktasından Z'nin en ucuna götürdüğü gerçektir.

Daha Fazlasını Oku