Felatun Bey İle Rakım Efendi


Felatun Bey İle Rakım Efendi

“Özgürlüğün dünyalara bedel olduğunu iyi bilirim.”
Özellikle üniversiteye hazırlanan gençlerimizin aşina olduğu kitaptır. İki farklı yönüyle inceleyecek olursak, bir politik yönü vardır bir de edebiyat.
Ahmet Mithat Efendinin (Ahmed Midhat) gazeteci kişiliğinden kaynaklı eleştirel bir kalemi vardır. Bu kitabı da o zamanın yanlış batılılaşmasına yönelik eleştirel tarzda yazmıştır. Kocaman Ahmet Mithat'a eksik demek olmaz lakin romanda noksan yönler fazlasıyla mevcuttur. Piyes gibi yazılan, eleştiri odaklı olduğu için konu hakimiyeti zayıf olan, betimlemesi oldukça düşük lakin sohbet havasında olan; kısacası dengesi pek olmayan bir kitaptır. O zamanın mevcut okuyucusu da bu kitabı ''teknik olarak'' zayıf bulsa da sohbet havasında yazıldığı için kitabın çekiciliğinden kendilerini alamamışlardır.
Konusundan ziyade bir analizimi de yorum kısmında paylaşmak istiyorum çünkü buraya yetmeyecek. Şimdi öncelikle konusuna gelecek olursak;
İsminden de anlayacağınız üzere Felatun Bey ve Rakım Efendi'nin iki ayrı yaşamını konu alır.
Felatun Bey baba serveti yiyen, lüks ve sefa düşkünüdür. Hayatta hiçbir zorluk çekmemiştir.
Rakım Efendi ise zorluk ve yokluk içinde büyümüş, kendini geliştirmiş, eğitmiş, tam bir beyfendi, dürüst birisidir.
Aynı yaşta olan iki gencin birbiriyle olan tezatlığını konu alınır. Ama manası çok daha derindir. Ne kadar insan olursan o kadar kapılar açılır. Rakım Efendi bir bulduğuna bin şükreden birisidir. Felatun Bey ise yaşamın farkında bile değildir. Bu iki adamın hayatlarını konu alır. Romanın aralarında Ahmet Mithat Efendi kendi görüşlerini anlatır. Okuyucu ile sohbet havasında yeri, mekanı tasvir eder. Bu da biraz konudan sapmamıza sebep olur.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirEylül

Servet-i Fünun yazarı olan Mehmet Rauf, bu kitabı ile bir yenilik hareketinde bulunmuş ve Türk Edebiyatının ilk psikolojik romanını yazmıştır.

Daha Fazlasını Oku
Zavallı Çocuk

Kitap birbirlerinin çocukluk aşkı olan iki gencin kavuşamamasını konu alır..

Daha Fazlasını Oku