Çocukluğum


Çocukluğum

Maksim Gorki denilince aklımıza ilk gelen kelimeler; siyaset, devrim, sosyalist, eylemci olur. Kitapları genelde eşitsizlik, sınıf çatışması üzerinedir. Ekim Devriminde bulunmuş, Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi'ne resmi bir şekilde üye olmuş ve birçok ayaklanmaya liderlik etmiştir. Dönemin ünlü yazarlarıyla tanışmıştır.
Ahbaplık etmiştir.
Peki gerçekten kimdir bu Gorki?
Gerçek Adı: Aleksey Maksimoviç Peşkov.
Gorki nereden çıkmıştı?
Gorki Rusça’da “acı” demektir. Ve Maksim bu lakabı kendine uygun görmüştür.
Kaderinin hüznü 5 yaşında musallat olmuştur Gorki'ye. Babası vefat eder. Sonrasında annesi ile birlikte anneannesi ve dedesinin yanına giderler. 11 yaşında da annesi terk eder Gorki'yi.
Anneannesinin dindarlığı, masalıyla büyür. Dedesinin ise korkusuyla. Dedesi Gorki'nin en ufak yaramazlığında onu kırbaçlayarak döver. Dedesi bu şekilde eğitebileceğini düşünmektedir.
Gorki'nin en yakın arkadaşı ''çingenecik''tir. Lakin çocuk yaşta gözleri önünde dostunun kanlar içinde can çekişini, ölümünü izler.
Gorki'nin çocukluğu hep korku, şiddet ve kavga olmuştur. Tek yakını olan ve çok seven anneannesini gözleri önünde dövüldüğünü görmüştür. Çok küçük yaşlarda ''eşit olmak, eşitlik'' kavramlarını düşünür olmuştur. Ama bunun altında yatan sebep ise çok başkadır. Annesi Gorki'yi terk edince çocuk hayali hep, annesinin bir kahraman olduğunu, yoksullara yardım ettiğini ve kendisini o yüzden terk ettiğini düşünür. Gorki okula gider lakin topluma ayak uyduramaz, davranış bozukluğu yaşar ve öğretmenleri okumak için uygun olmadığını dile getirir. Annesi ise daha sonra eve döner lakin Gorki annesinin ölümünü izler... Büyükannesi ise zaten vefat etmişti. Gorki tamamen yapayalnız kalmıştı. Bir süre sonra dedesi Gorki'ye, ''Boynumda madalya değilsin. Git insanların arasına karış.'' der. Gorki çocuk yaşta yuvadan ayrılır ve iş hayatına atılır.
8 yaşında çalışmaya başlar. Ezenler, ezilenler, işçi sınıfı o yaşta kafasına kazınır. Acıyla büyüyen Gorki, bu acıları kaldıramaz ve ilk intihar girişimini 19 yaşında gerçekleştirir. Çocukluğundan beri şahit olduğu olaylar, insanlar, ortamlar onun kalemine muhteşem yansımıştır. Betimlemesi aşırı kuvvetli, gözlem ve analiz yeteneği had safhadadır.
Kitap sadece bir otobiyografik değil, sosyolojik, psikolojik ve incelenmesi gereken psikanalitik kuramlar vardır. Otobiyografi seviyorsanız mutlaka okumalısınız, onun dışında da okumalısınız. Çünkü etnik bir kültürü de öğrenmiş olacaksınız. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirVadideki Zambak

Ana karakterimizlerinden biri Felix, kalabalık içinde yalnız büyüyen, her sevgiden mahrum bırakılmış bir gençtir. Paris'te bir baloya gider ve kendinden yaşça büyük bir kadına hayran kalır.

Daha Fazlasını Oku
Bir Delinin Hatıra Defteri

Ve kendisinin İspanya kralı VIII. Ferdinand'ın yerine geçtiğini, aşık olduğu kızla evleneceğini söyler. Ama hikayenin sonu, aslında onun sonudur.

Daha Fazlasını Oku