Uzun Beyaz Bulut Gelibolu


Uzun Beyaz Bulut Gelibolu

Bakıldığında tam bir gurme kitaptır. Gerçekten kurgusal tarih seviyor ve milliyetçi bireyseniz bayıla bayıla okursunuz.
Tarih yazarken genelde objektif değil çok tarafsal yaklaşılır. Kendi milletine ait tarihi yazarken geri kalanı örselenir, aşağılanır, yerin dibine sokulur. Aslında gerçek bir tarih yazabilmek için, dilimizi, dinimizi, ırkımızı bir kenara asmak gerektiğini düşünürüm. En sağlıklı tarih yazıları bu şekilde çıkar.
Velhasıl kitabın konusuna gelelim,
Çanakkale Savaşları'nda ölen büyük dedesinin kayıp mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen Yeni Zelandalı genç kadın ve Türk Nine'nin 85 yıllık sırrı...
-
Victoria, Turist rehberinin peşine takılır ve Eceyaylası köyüne gelirler.
Victoria köylülere Türk olarak bilinen Gazi Alican'ı kendi büyük dedesi John Taylor olduğunu söyler ve köylüler buna inanmaz.
Tüm sırlar çıplaklığıyla ortaya dökülür. Ve gerçekten sonlara doğru bir solukta bitireceğiniz kitaptır. Uzun, Beyaz, Bulut kelimeleri aslında Yeni Zelanda anlamına gelir. Lakin kitapta çok duygusal da bir bağı vardır...
Gazi Alican yani nam-ı diğer John. Üç çocuğunun adını Uzun, Beyaz, Bulut koymuştur.
Tek yaşatan Beyaz Nene ve Victoria tarihi buram buram yaşatmıştır.
-
Sadece tarihsel olduğunu da düşünmüyorum. Bir kültürel öyküdür. Ayrıca birbirinden zıt milletin, ırkın, dilin ve dinin aynı askeri olan bir adamın hikayesidir. Bu kitabı alıp okuduğunuzda gerçek tarih demeyiniz. Yaşanan savaşlar gerçek lakin içerik kurgudur. Tıpkı Seranad gibi düşünün.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirTürk'ün Ateşle İmtihanı

Milli Mücadele karşıtlarının yaptıkları, düzenli orduya geçiş, Ayşe ve İhsan karakterlerinin aşkları, sosyal yaşamlar…

Daha Fazlasını Oku
Fedailerin Kalesi Alamut

11. yüzyıl İran'ının olaylarını anlatan bu kitap 21. yüzyıl günümüzde de yaşanmaya devam eden olaylardır. Nasıl bir tarikat asırlara rağmen ayakta durabilir? Nasıl askerler seçiliyor?

Daha Fazlasını Oku