Mutluluk


Mutluluk

Zülfü Livaneli yozlaşmış Türk edebiyatının ışığı, onurudur.
Hiçbir uzun cümleye kaçmadan, her sayfasında size mutlaka bir yerde bir bilgi sunan, kitabın sonunda ki verimi hissetmenize sebep olan yazardır. Zülfü Livaneli kitap yazarken öylesine yazıp atmak yerine öncesinde araştıran, orada yaşayarak, orada yaşayan insanlardan yardım alan bir değerimizdir.
Kitabın konusunu anlatırken Livaneli'nin yazarlığını daha iyi anlayacaksınız;
Kitapta üç farklı karakter, üç farklı psikoloji, üç farklı yaşam vardır.
Ana karakterimizden biri olan küçük Meryem, öz amcası tarafından tecavüze uğrar. Ve aile için bu bir lekedir. Kirli, soğuk bir izbeye kitlemişlerdir.
Meryem kimin tecavüz ettiğini tabiki söyleyemez, çünkü onun laflarının bir hükmü yoktur, ölmesi gerekecektir. Din örgütü amcasına tapan herkes amcasının ağzına bakar. Ya intihar etmesi gerekir ya da öldürülmesi gerekir.
Meryem'in yaşamayı seven ruhu intiharını engelledi. ''Onlara inat!'' diyordu.
Tam da burada diğer karakterimiz Cemal devreye girer. Askerliğini yapan Cemal, birçok çatışmaya girmiş, ceset görmeye alışık bir askerdir. Eski Cemal'den eser kalmamış artık daha donuk, daha sert, daha soğukkanlı birisi vardır.
Meryem'i öldürmek amcasının oğlu Cemal'e kalmıştı...
Bir de kitabın aydın yüzü zengin Profesör İrfan Kurudal. İrfan Bey klişe ansiklopedik ezber ağızlardan, samimiyetsiz ortamlardan artık sıkılmış bir adamdır. ''Ben kimim?'' sorusu artık onun uykularını kaçırmaya başlamıştır. Kabuslar görür, geceleri ağlar. Ve ansızın sosyete düşkünü karısına yolladığı bir maille her şeyi terkeder.
Ve kaçar...
▪️Bu üç zıt karakterin kaderi birleşecek mi?
▪️Meryem ölecek mi?
Merak uyandıran bir başyapıt, akıcı bir şaheserdir.
Son olarak ise;
Tecavüze uğramış zavallı küçük bir kızın hislerini bu kadar iyi yansıtabilen,
Dağlara çıkıp çatışmalara giden, uçan cesetler gören bir askerin ruhsal durumunu yazabilen,
Bütün bunların yanısıra çok ayrı bir hayatı yaşayan sosyete zengini Profesörü aktarabilen Zülfü Livaneli'mizi baş üstünde tutmamız gerekir.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirÇavdar Tarlasında Çocuklar

Ana karakterimiz Holden, ergenliğinin ateşli zamanlarında agresif, uyumsuz bir çocuktur. Ailesi onu yatılı okula verir ancak derslerindeki başarısızlığından dolayı yatılı okuldan atılır.

Daha Fazlasını Oku
Şato

Franz Kafka'nın ölümünün ardından yayımlanan üç kitabından birisidir.

Daha Fazlasını Oku