Anna Karenina


Anna Karenina

"Edebiyatın direği" kavramı herkes için farklı yorumlanır. Kimisi Shakespeare'ın Sone'lerini, kimisi Dostoyevski'nin Suç ve Ceza'sını, kimisi Victor Hugo'nun Sefiller'ini, kimisi Dante'nin İlahi Komedya'sını ve daha birçok klasiği direk olarak kabul ederler.
Göreceli bir konu olmak ile beraber ''edebiyatın direği'' bu kitaptır.
1877 yılında yayımlanan kitabın konusuna gelecek olursak,
''Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.'' Bu çarpıcı giriş cümlesi aslında bu kitabın özeti niteliğindedir. Muazzam aile gibi duranların bile gizliden gizliye mutsuzluğu vardır.
Kitabın ismini alan ana karakterimiz Anna Karenina aristokrat düzeyde olan genç, güzel, asil bir kadındır. Kendi dengi olan Aleksandroviç Karenin ile evlidir. Dışarıdan muntazam duran bu çekirdek aile aslında sıkıcı ve monotondur...
Anna, ağabeyi ve eşini barıştırmak için Moskova'ya gider. Lakin ağabeyinin yaptığı hatayı kendisi de yapacak mıydı? Sıkıcı evliliğini nasıl bir bunalıma sürükleyecekti? Onun sonu mu yoksa başlangıçı mı olacaktı?
Kitabı okurken ''Kim kime aşık? N'oluyor?'' paniği yaşayabilirsiniz lakin sonradan taşlar tamamen yerine oturacaktır.
Anna Karenina yasak aşka sürüklenecek bundan nasıl sıyrılacaktı?
Romanın filmi de mevcuttur. Şahsi görüşümü sunacak olursam;
Halit Ziya Uşaklıgil'in Aşk-ı Memnu romanı bu kitaptan esinlenerek yazılmış olabilir...
Psikolojik, aşk,ihanet, sosyal yaşam birçok konunun romanı olan bu kitabı mutlaka okumalısınız.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirYeraltından Notlar

Bu kitabı ise sara nöbetleri ile boğuşurken kaleme almıştır. Bir yandan da kumar borçlarını temizlemek zorundaydı. O yüzden bu kitabı çok kısa bir sürede bitirmiştir.

Daha Fazlasını Oku
Babalar Ve Oğullar

Orijinali ''Babalar Ve Çocuklar'' olan kitapta yoğun bir kuşak çatışması vardır. Bunun yanısıra evrensel ideolojileri konu edinmiştir. 1862'de yayımlanmıştır.

Daha Fazlasını Oku