Masumiyet Müzesi


Masumiyet Müzesi

Nobel Ödüllü kitap olarak tanınmasının yanısıra Sansasyonel kitap olarak da bilinir. Bilmeyen veya okumayanlar için bu kitabın gerçekte de bir müze olduğu gerçeği. Kitabın ismiyle aynı olan ismi taşıyan müze İstanbul-Beyoğlu'ndadır. Konusunu anlatırken müzesine dair bilgi ve eleştirilere değinilecektir.
”Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.” cümlesiyle başlayan kitap aslında ana karakterimiz Kemal'in aşk hikayesini anlatan cümledir.
Olay örgüsü İstanbul Nişantaşı’da geçmektedir. Orhan Pamuk yetiştiği yerin etkisinden çıkamasa gerek, çoğu romanınında da olaylar hep Nişantaşı’nda geçiyor.
Kemal, zengin bir tekstilcinin oğludur. Nişanlısı Sibel'e değer vermektedir. Ta ki “Hayatının en mutlu anlarını” yaşadığı akrabası Füsun gelene kadar. Füsun harçlığını çıkartmaya çalışan bir butik çalışanıdır. Kemal, Füsun'u görür ve çok etkilenir. Bir ilişki serüvenine başlanır. Bir insanı kaybedene kadar değeri anlaşılmazdı... Pamuk bunu kitapında çok iyi yansıtmıştır.
Onları nasıl bir son bekliyordu?Kavuşacaklar mıydı?
Kitabın yorumuna gelecek olursak; Birçok yazar ve eleştirmen kitapta geveze cümleler olduğunu, hikayenin A. H. Tanpınar'ın Huzur kitabından esinlenildiğini, Türkçesinin bozuk olduğunu, bazı sözlerinin ise çalıntı olduğunu söylüyorlar.
Şahsi yorumum ise; Edebiyattan oldukça uzaktır. Şu söz aslında Orhan Pamuk kalemini anlatmaktadır. “Ne kadar çok işlem, o kadar az sanat.” Baktığımızda sanat bir araç hatta bir amaçta değildir. Sanat insanın vergisi, ilhamıdır. Öylece çıkıveren bir yapıttır.
Müzesine gelecek olursak; Kitabın sonlarına doğru ücretsiz giriş hakkı için bir alan vardır. Müzeye girdiğinizde orayı göstermeniz yeterlidir. Orhan Pamuk bir röportajında; ‘Bir gün bir roman yazdım çok sevildi sonra müzesini yaptım’ değil, “Masumiyet Müzesi ve romanı baştan beri aklımdaydı. Bir ayva rendesini buluyordum onu romana katıyordum. Çünkü romanda öyle bir eşyaya ihtiyaç vardı.” demiştir.
Müzede romanda geçen bütün eşyalar bulunmaktadır. Kemal, Füsun'un evinden gizlice küçük eşyalarını alır. Füsun'un içtiği sigaraların izmaritlerinden tutun bütün eşyalarına kadar.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirUzaktan Aşk

Müzikal tiyatro tadında, hayal gücünü canlandıran, zihninizde mekanı, kişileri rahatlıkla tasvir edebileceğiniz keyifle okuyacağınız ince bir kitaptır.

Daha Fazlasını Oku
Aşk Ve Öbür Cinler

Ana karakterimiz Sierva Maria... İstenmeyen bir bebek olarak doğuyor. Çok güzel olan bu kızı, 12 yaşına geldiğinde kuduz bir köpek ısırır.

Daha Fazlasını Oku