Bize Göre


Bize Göre

Fecr-i Ati’nin baş tacı olan şairimiz, yazarımız. Ahmet Haşim'in kitabını anlamak için ilk başta kendisini ve sanat anlayışını anlamamız gerekir.
Küçük yaşta annesini kaybetmesi üzerine Bağdat’tan İstanbul'a gelir. Sonrasında eğitimi için yatılı okula verilir. Ahmet Haşim kendini bir anda edebiyatın içinde bulur lakin yönünün ne olduğunu tam kestiremez. Fransızların sembolist akımından etkilenir ve 1909'da kurulan Fecr-i Ati topluluğuna girer.
Peki bu topluluğun anlayışı nedir?
“Sanat şahsi ve muhteremdir.” anlayışı. Daha ders diliyle söylersek “Sanat, sanat içindir.”
Ahmet Haşim aynı zamanda bir öğretmendir. Kitabı ne kadar “deneme” tarzında olsa da bilgi veren bir üslubu, 1920'li yılları eleştiren cesur bir tavrı vardır. Birçok kesim tarafından da sevilmemiştir. Kimi ağır bir üslup olduğunu, kimi kadınların örselendiğini, kimi ise çok eleştirel bulduğunu söylemiştir.
Eski zamanlarda yaşayan bir yazarı, şairi eleştireceksek aslında o zamanın koşuluna ve psikolojisine bakmak gerekir. Ahmet Haşim bizim değerimizdir. Edebiyatı, sanatla ve bilgiyle çok başarılı harmanlamış, kalemi sağlam, estetik hazzı kuvvetli bir şairimizdir.
Bu kitabını mutlaka okumanızı öneririm. Çok ağır bir üslubu bulunmamaktadır. Her konudan dem vurulan, kendi çapında haklı eleştirel sunan, gözünüzü ve zihninizi dolduracak olan kitaptır.
Bol kitaplı günler...


Bunlar da İlginizi ÇekebilirÇakıcı'nın İlk Kurşunu

Birinci bölümde Sabahattin Ali'nin daha önce bir yerde yayımlanmamış hikayeler vardır. İkinci bölüm şiir ağırlıklıdır. Üçüncü bölüm ise makalelerden oluşuyor.

Daha Fazlasını Oku
Mahalle Kahvesi

Yaşamayı bu kadar seven adam, doktora bile gitmekten korkan adam nasıl olur da ölümü kabullenebilirdi? İşte bu kitap Abasıyanık'ın kabullenme kitabıdır.

Daha Fazlasını Oku