Dil Söyler Kulak Dinler Kalp Söyler Kainat Dinler


Dil Söyler Kulak Dinler Kalp Söyler Kainat Dinler

''Hiçliğin peşine düştü Yunus.''
Kitabı ilk göründüğünüzde aklınıza Yunus Emre'nin hayatını anlatan, ders bilgisi kıvamında notlar gelmesin. Okumaktan muhteşem keyif alacağınız bir kitaptır. Özellikle felsefe kitabı arayan ama başlangıç seviyesini seçemeyen okuyucular için harika bir altyapıdır. Felsefenin farklı temel yapısı ve bu yapıya farklı sorular sorulmuştur. Lakin bir felsefe okuyucusu olarak hepsinin ortak bir yönünü söyleyebilirim: Öz benliğini bulmak. Kimi rasyonalistlik ile kimi nihilistlik ile kimi emprizm ile kimi pozitivizm ile kimi ise sezgisi ile bu yola çıkar.
Yunus Emre ise felsefesini Allah'a dost olmak ile adlandırmıştır. Onun yarattığı her şeyi özümsemiş, en ince detaya kadar görmüş, incelemiş. Bir buğdayın acısını bile yüreğinde hissetmiş ve buğdayın oluşunu bile hikmete, Allah'a bağlamıştır. Sonrasında bu güzellikleri haketmediğini düşünmüş ve kendini yola vurmuştur... Kapalı bir odaya girmiş ama yine yetmemiş ışıktan etkilenir olmuş. Her şey ona Allah'ı anlatır olmuş. Var olmanın, hakikate ulaşmanın, aşka düşüp hiçliğe karışmanın adı olmuştur Yunus Emre.
Kitapta sadece Yunus Emre'den bahsedilmiyor. Özellikle Dante ve Yunus Emre karşılaştırmaları mevcut. Bir tezi anımsatan kitabın bu şekilde karşılaştırmalar ve öyküler içermesi, kitabı bilgi açısından çok daha verimli bir hale getiriyor. Yunus Emre'yi daha iyi anlamamız için Thales'ten bir hisse var. Thales der ki; ''Ben ilmi ancak hakikate ulaşmak için talep ederim. Zengin olmak için değil.'' Aynı görüşe Yunus Emre'de de mevcuttur. Bu tarz örnek ve öyküler Yunus Emre'yi daha iyi anlamamız için pekiştirilmiş hisselerdir. Bana kalırsa çok da ufuk açıcıdır.
Yunus Emre için bilgi demek her şeyin yaratıcısı olan Allah ile sohbet etmek demekti. Onun için bilmek kadar bilmenin yükü de ağırdır. Ölümü kabullenmiş, kötülükten arınmış, yüklerini sadece Allah'a adamıştır. Hatta ne demiş aşkından yollara düşen Yunus Emre...
''Ben yürürüm yane yane
Aşk boyadı beni kane
Ne akılem ne divane
Gel gör beni aşk n'eyledi''


Bunlar da İlginizi ÇekebilirBuddha Gibi Düşünmek

Bana kalırsa bilgeliğin onların tabiriyle “Buddha”lığın yolu ölümü bilmekten geçiyor.

Daha Fazlasını Oku
Okumaya Ve Okumuşlara Dair

Kitap okumayı seviyormuş gibi yapanlar ve bunu allayarak pullayarak, boş içerikle piyasaya sürenler daha çok el üstünde tutuluyor.

Daha Fazlasını Oku