Kaderini Sev, Çünkü Aslında Hayatın Bu


Kaderini Sev, Çünkü Aslında Hayatın Bu

''Bir aziz olmaktansa bir satir olmayı tercih ederim.''
Nietzsche'yi anlama , kavrama, özümseme odaklı olan bu kitabı John Armstorng'un Nietzsche'den Hayat Dersleri kitabına benzettim. Mutlaka ve mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Tez niteliğinde hazırlanmıştır. Nietzsche gerçekten bize ne anlatmak istiyor? Neden onu bu kadar yargıladık, yanlış anladık?
Taner Şanlıoğlu ile bu yayımevi sayesinde tanıştım. Kendisinin sade betimlemesi, akılda kalıcı üslubu ile sözlere farklı ufuklardan bakan bir yazardır. Şanlıoğlu diyor ki; ''Nietzsche'yi eğer okuyabiliyorsak bu bizim hayatı yaşayabildiğimizi gösterir.'' Aslında tamamen özeti bu. Nietzsche'yi okumak insan olmanın özünü okumaktır. Nietzsche'yi okumak kısaca yaşamı, hayatı, cesareti okumaktır. Bu kitap ufkunuzu açacak, yeni yollara yelken açacak kendi benliğinizi bulmanızı sağlayacaktır. Öğretmeniniz ise Nietzsche'dir.
Bir önceki Yunus Emre yazımda dediğim gibi felsefedeki asıl amaç, öz benliğini bulmak. Herkes farklı şekilde hakikati bulur. Nietzsche'nin hakikati bulma yolu ise her şeyi yak, kül et ve yeniden doğ. Daha güçlü doğ. Küllerinden doğ. Bunun üzerine de ''Evet, zordur yaşamı taşımak. Ama bu kadar da nazlı olmayın. Hepimiz dayanıklı eşekleriz.'' diyor. Acının üstüne gidin, acıdan korkmayın. Çünkü sizi özbenliğe götürecek olan acının ta kendisidir.
Kitap, aslında bir hayat kitabıdır. Her olaya karşı nasıl duruş sergilemeliyiz? İnsanın doğasında neler vardır? Ve bu insanın doğasında olan şeylerle nasıl başa çıkılabilir? Başkasının ışığı ile değil kendi içimizdeki ışığı bularak... Güçlü olmak evvela kendi başına yetmektir.
Aşk acısı çekerken hunharca ağlar, tepinir ve bu son şansımız gibi düşünürüz. Oysa ki bu kadar kendimizi yıpratmamız, kendimizi sevmeden başkasını sevmemizden kaynaklanır. Kendi varlığımızı kendimize kabul ettirmeden başkasına bağlanırız. Kendimize aşık olmadan başkasına aşık olursak hep yarım ve hep noksan kalırız...
Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim. Mutlaka okumanız gereken bir yaşam kitabıdır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirEcce Homo

Peki gerçekten ateist miydi? Yaratıcıya olan inancı mı düşüktü yoksa bağnazlaştırılmış dine mi inancı düşüktü?

Daha Fazlasını Oku
Sokrates'in Savunması

Kitap, Sokrates'in kendisine yapılan tüm suçlamalar karşısındaki onurlu duruşunu, sükunetini, erdemini anlatır.

Daha Fazlasını Oku