Vadideki Zambak


Vadideki Zambak

Balzac kır, köy hayatını öyle bir yazıyor ki tasviri sadece hayalimizde canlandırmıyor adeta yaşıyoruz da... Birçok okuyucu bu yoğun betimlemeleri çok uzun bulsa da Balzac'ı Balzac yapan bu betimlemeleri diyoruz.
1800'lü yılların kaderi midir bilinmez bu kitapta 'yasak bir aşk'ı konu alır. Ana karakterimizlerinden biri Felix, kalabalık içinde yalnız büyüyen, her sevgiden mahrum bırakılmış bir gençtir. Paris'te bir baloya gider ve kendinden yaşça büyük bir kadına hayran kalır. Bu kadın ise Henriette'dir. Henriette evli ve çocuklu bir kadındır. Sadık, ağırbaşlı, asil bir kadın olan Henriette'in mutsuz bir evliliği vardır. Kocası ise hiçbir şeyden memnun olmayan birisidir.
Felix, Henriette ile konuşur, tanışır. Aşk bize sadece tutkudan ibaret gibi gelir lakin burada aşkın binbir halini okuyacaksınız. Henriette, Felix'i çocuğu gibi sever. Felix zaten sevgisiz büyüyen birisidir. Annesi gibi sever. Buna kendilerini inandırırlar ve Felix başka birine aşık olduğunu sanır... Ve Henriette bunu öğrenir. Henriette Felix'i gerçekten seviyor muydu yoksa saplantılı bir aşk mıydı, bilinmez. Üzüntüsünden yataklara düşer. Kitabın sonlara doğru olan kısmı aşırı sürükleyici ve şaşırtıcıdır.
Mutlaka okumanız gereken klasikler arasındadır. Analiz edeceğiniz karakter mevcuttur ve edebi hazzı sonuna kadar yaşayacağınız kitaptır. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim...


Bunlar da İlginizi ÇekebilirBir İdam Mahkumunun Son Günü

Bir İdam Mahkumunun Son Günü yazıldığı dönemde oldukça zor kabul görmüş bir eserdir.

Daha Fazlasını Oku
Soneler

On altıncı yüzyılın sonlarında yazılmış bir şiir kitabıdır. Büyük İngiliz Ozan diye adlandırılan Samuel Taylor Coleridge ''Shakespeare anlamak istiyorsan Soneler kitabına başvur.'' demiştir.

Daha Fazlasını Oku