Deniz Feneri


Deniz Feneri

Kimi yazarlar misyoner yetenekleri sayesinde yazarlar, kimileri ise yazmanın bir ihtiyaç olduğunu düşündüklerinden. Virginia Woolf da duyduğu ihtiyaçtan dolayı yazan yazarlardan bir tanesi. Onun için yazmak bir nevi ihtiyaç, çığlıktı.
İhtiyaç olarak yazan yazarların içlerinde kopan bir fırtına vardır. O yüzden çok açıklayıcı, akıcı yazamazlar. Onları sadece onun gibi insanlar anlayabilirler. Bu da demek oluyor ki, onların yazdığı kitap, biraz zor kitaptır. Deniz Feneri de bu zor kitaplardandır. Bu sadece benim analizim değil. “The Millions” adlı bir site 7 yıl süren bir araştırma yaptı. 'Okunması En Zor Olan 10 Kitap' listesine Woolf'un Deniz Feneri kitabı da girdi.
O yüzden bu kitabı okurken mutlaka Woolf hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Woolf'un kalemi bilindiği üzere feminizm, yalnızlık, güçlü duruş üzerinedir. Bu kitabın diğerlerinden farkı, Woolf’un ‘otobiyografik bir deneme çıkarmış olmasıdır’ diyebiliriz. Kitabın ana karakteri Lily, aslında Woolf'un ağzı ve hayatı. Mr. ve Mrs. Ramsey ise annesi babası. Dediğim gibi, içe dönük yazarlar kitaplarında kendilerinden, kendi hayatlarından bahsederler. Şaheser olarak kabul edilen kitaplar bu şekilde başlar...
Belli bir olay örgüsü aramayın, daha çok bizim Firuze tarzında. Duygu ve karakter aktarımı mevcut. Kitabı akışına bırakarak okuyunuz ve o akışta kaybolunuz... Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirKızıl

Stefan Zweig’ın 1908 yılında 26 yaşındayken yazdığı kitabıdır. Tam da Zweig‘ın yolunu bulmaya çalıştığı zamanlar...

Daha Fazlasını Oku
Yakıcı Sır

Hikaye iflah olmaz bir çapkın olan Baron’un, on iki yaşında oğlu olan bir anneyi gözüne kestirmesiyle başlar.

Daha Fazlasını Oku