Bin Muhteşem Güneş


Bin Muhteşem Güneş

"Evlilik bekleyebilir, eğitim beklemez. Çünkü bir toplumun, kadınları eğitimsiz olduğu sürece başarıya ulaşma şansı yoktur.''
Herkes yaşadığı yeri içinde yaşatır. Nereye giderseniz gidin, ruhunuza yapışan toprak, millet ve o toprağın milleti hep içinizde kalacaktır.
Khaled Hosseini aslında bizim Livaneli'mize benzer. Doğduğun yer kaderindir, diyerek hep onların etkisi altındaki konulara değinir; tıpkı bu kitapta olduğu gibi. Kadınlara önyargılar, gebe kalamayan damgası olanlar, psikolojik sıkıntılar, küçük kızların evlilikleri...
Kitabın her karakteri önemli ve analize açıktır; lakin en mühim karakteri, acı dolu yaşamıyla gün yüzü görmeyen Meryem'dir. Annesinin intiharından sonra babasının yanına gider lakin babası Meryem'i istemez. Meryem'den yaşça büyük olan Raşit ile evlendirilir. Ve hikaye buradan sonra başlar.
Meryem, Raşit'in bebeğini taşıyamaz, düşürür. Bunun üzerine Raşit komşusu olan Leyla'yı kuma getirir. Bu iki kadının hayatları tam da burada kesişiyor. Artık bir aile olurlar. Birbilerinin yara bandı olurlar. İşin sonrası çok daha felaket bir hale bürünür. Geçmişteki sırlar açığa çıkar; şiddet, baskı, yasak aşk boy gösterir. Peki tüm bunların en ağır bedelini kim ödeyecek?
Mutlaka okumanız gereken bir başyapıttır.
''Bu kentin ne çatılarını ışıldatan ayları sayabilirsin,
Ne de duvarlarının gerisine gizlenen bin muhteşem
güneşi...''


Bunlar da İlginizi ÇekebilirCanım Aliye, Ruhum Filiz

Sabahattin Ali'nin bu kitabı bir mektup niteliğindedir. Kızı Filiz Ali'nin katkılarıyla düzenlenmiş bu kitap içinizi hem ısıtacak hem burkacaktır.

Daha Fazlasını Oku
Bay Düdük

İzahı olmayan onca şeyi nasıl kaleme dökebilirdi? Mizahla... İçerisinde birçok kısa öyküden oluşan bu kitap çok akıcıdır ve sade bir dil ile yazılmıştır.

Daha Fazlasını Oku