Kuyucaklı Yusuf


Kuyucaklı Yusuf

Sabahattin Ali, Anadolu halkını en iyi kaleme alan yazarlarımızdan bir tanesidir.
Kitap çok akıcı ve sade bir dil ile yazılmıştır. Bir insan kendi kaderi dahil bütün kaderleri değiştirebilir. Bizim ana karakterimiz Yusuf da bir nevi kelebek etkisiydi...
1903 senesinde Aydın “Kuyucak” köyünde bir aile katliamı gerçekleşir. Bu katliamda Yusuf sağ çıkar. Olay yerine gelen Kaymakam, Yusuf'un farklı, soğukkanlı bir çocuk olduğunu anlar. İçten içe onu sever. Ve ailesiz kalan Yusuf'u evlatlık edinir. Lakin Kaymakamın karısı Yusuf'u istemez. Dedikoducu, kaba birisi olan Şahinde Hanım (kaymakamın karısı) Yusuf'u örseler. Ama bu durumu kabullenmek zorunda kalır. Bunun bedelini çok ağır ödetecek kadındır.
Evin küçük kızı Muazzez vardır. Muazzez, Yusuf'un lafından çıkmaz. Kaymakam sürekli eve geç gelir, paragöz olan Şahinde hanım ise ‘gün’den ‘gün’e koşar. Hal böyle olunca Muazzez ve Yusuf’un birbirlerinden başka ailesi kalmaz. Kaymakam Selahattin Bey'in tayini çıkar ve başka yere gitmeleriyle Yusuf'un hayatı daha çok değişir...
Olayın bu kısmından sonra ise devreye kıskançlık, aşk, para hırsı, mevki sahipliği giriyor.
Bir çırpıda okuyup bitireceğiniz, sürükleyici ve acı dolu bir hikayeye hazır olun. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim..


Bunlar da İlginizi ÇekebilirEylül

Servet-i Fünun yazarı olan Mehmet Rauf, bu kitabı ile bir yenilik hareketinde bulunmuş ve Türk Edebiyatının ilk psikolojik romanını yazmıştır.

Daha Fazlasını Oku
Zehra

Ana karakterimiz Zehra mutlu bir ailede dünyaya gelmiş bir kızdır. Lakin Zehra bir türlü mutlu olamaz. Kardeşi doğduğunda onu çok kıskanır.

Daha Fazlasını Oku