Notre Dame'ın Kamburu


Notre Dame'ın Kamburu

Dünya Klasiklerinin başında yer alan bu kitabın has adı Notre Dame de Paris'tir. Diğer klasiklerden kendini ayıran bir yönü vardır; Genel olarak tek bir konuyu tema edinmemiş, 'her' konudan, her hissiyattan bir parça sunmuştur.
”İnsanı insan yapan nedir? Bir insanın kaderi üstüne külfet midir? Sınıf ayrımcılığı nedir? İnsanoğlunun hissiyatlarını ne şekillendirir?...” gibi, aklımıza gelebilecek binlerce sorunun cevabını bulacağımız, ufkumuzu açacağımız bir kitaptır. Peki Victor Hugo neden böyle bir kitap yazmıştır? Paris'te dünyaca ünlü Notre Dame Katedral'in (en büyük papaz makamı bulunan büyük kilise) yıkılmasını istemişlerdir. Hugo ise bunu engellemek ve dikkat çekmek için Notre Dame de Paris kitabını yazmaya koyulmuştur ve kitabın bitimi yaklaşık altı ay sürmüştür. Dikkat çekmekte ise başarılı olmuştur.
Konusuna gelecek olursak:
Her karakterin kitapta çok özel yeri vardır. Bir gün kilisenin kapısına (Notre Dame Klilisesi) bir bebek bırakılmıştır. Bu bebek o kadar çirkindir ki onu bulan rahip Frollo bebeğin ismi Quasimodo (eksik, tamamlanmamış) koymuştur. Ve Baş Rahip Frollo bu kambur, çirkin bebeği büyütür. Ve Qua Frollo'ya aşırı sadık ve düşkün olur. Herkes Qua'yı aşağılar, hakaretler eder. Rahip ise onu çan kısmına koymuştur ve çan sesi yüzünden sağır olmuştur. İkinci ana karakterimiz Esmeralda... Çingene, geçimini dans ederek sağlayan peri kızı güzelliğinde genç bir kadındır. Ve Rahip Frollo, Kambur Qua ve şair Gringore bu kadına taparcasına aşıktır. İşte tam da burada hikaye başlıyor.
Her kısmında ağzınız açık kalacak, yüreğiniz burkulacak, öfke, merhamet, her hissi çok yoğun yaşayacaksınız. Bir insanın makamı, güzelliği ruhunun pisliğini örtebilir miydi? Bir aşk insana neler yaptırabilirdi? Sapkın zaafları olan ve bekar kalması gereken Rahip, arzuyla dolup taşar ve Esmeralda'nın aşık olduğu adamı öldürmeye kalkar ve suç Esmeralda'ya kalır... Binbir çeşit olayların silsilesinde kaybolacağınız, bazı kısımlarda nefesinizi tutacağınız mutlaka ama mutlaka okumanız gereken kitaptır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirKumarbaz

Kitabın adının ''Kumarbaz'' olmasının sebebi ana karaterin kumarbaz olmasından ziyade Dostoyevski'nin kumarbaz olmasıydı.

Daha Fazlasını Oku
Soneler

On altıncı yüzyılın sonlarında yazılmış bir şiir kitabıdır. Büyük İngiliz Ozan diye adlandırılan Samuel Taylor Coleridge ''Shakespeare anlamak istiyorsan Soneler kitabına başvur.'' demiştir.

Daha Fazlasını Oku