Olağanüstü Bir Gece


Olağanüstü Bir Gece

“Denizde susuzluktan ölen biri gibiydim.”
Kitapta geçen kişi ve olay örgüsü gerçektir. Yaşanan öykü bir mektup halinde Zweig'a ulaşır. Ve Zweig'ın kalemiyle de harmanlanınca eşsiz bir kitap konumuna gelir.
Bu kitap, 1914'de Rava-Ruska'da yaşanan çatışmalarda ölen Baron Friedrich'ın yaşadığı olağanüstü bir gecenin kesiti ve kalemidir.
Şaheser bir kitaptır. Marcel Proust'un dediği gibi “Şaheserler o kadar sık rastlanan şeyler değildirler.” O yüzden herkesin, her kesimin, her yaşın okuması gerektiğini düşündüğüm kitaptır.
Konusundan çok ana fikri ağır basan bu kitap bize ne anlatıyor?
Hayatımızın bir bölümünde kendimizi sorgulamaya başlarız. Bu aslında kaliteli insanların ve ruhu azizlerin işidir. Kendini, hayatını sorgulamak... Çünkü kitabın sonunda yazarın da dediği gibi “Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.”
Kendini kaybedip, sokaklara düşüp varoluşunu arayan zengin bir adamın hikayesidir bu. Bütün hayatını tek bir yön ile geçirmiş insanlar belli bir yerden sonra bir arayış içerisine giriyor... Her şeyin çok anlamsız olduğunu, bu kadar anlamsızlık içinde nasıl yaşanabildiğini sorguluyor. Kendisi bu duruma ruhsal iktidarsızlık ve yaşamda tutku elde edebilmek olarak tanımlasa da aslında kendini aramaya çıkmıştı yola...
Kısaca, kitabın ana karakteri Baron, bir kadına yüklü para verdikten sonra kendini oldukça mutlu ve daha 'insan' hissediyor. Ve bunun devamını getiriyor. Yaşamanın aslında basit olduğunu, sıradan şeylerin ne kadar aziz olduğunu görüyor. “İlk kez hayattayım ve aidim.” diyebiliyor. Bir köpeğin neşeyle sıçraması bile onu mutlu etmeye başlıyor...Gözündeki kara perde kalkıyor ve süzülen balonlar gibi yaşamın tam içine süzülüyor. Bunu yaparken de kimseye bir şey ispatlamadan, sessizce ve usulca şöyle yazıyor,
”İçimin bir zamanlar ne kadar ölü olduğunu asla bilmediler, şimdi nasıl bir çiçek açtığımı da asla anlamayacaklar.”


Bunlar da İlginizi ÇekebilirErmişin Bahçesi

Zaten bu kitabı da 'Ermiş'in devamıdır. Kitap Cibran'ın ölümünden sonra yayımlanmıştır.

Daha Fazlasını Oku
Kızıl

Stefan Zweig’ın 1908 yılında 26 yaşındayken yazdığı kitabıdır. Tam da Zweig‘ın yolunu bulmaya çalıştığı zamanlar...

Daha Fazlasını Oku