Aşk Ve Öbür Cinler


Aşk Ve Öbür Cinler

''Artık gözyaşı yok. Yeter sizin için döktüklerim.''
Betimlemesi, kurgusu ve akıcığıyla ün kazanmış Gabriel Garcia Marquez'in dilini bu romanında net olarak göreceksiniz.
Her kitabına bir otantiklik katan Marquez bu kitabında otantikliğin yanına mistiklik, inanç, ürkütücülük ve bohemlikte katmıştır.
Ayrıca bu roman öylece yazılıvermiş bir roman değildir. Marquez kitabının ilk sayfalarında bu romanın hikayesini bizlere anlatıyor. Gazetecilik yaparken karşılaştığı bir olayı, büyükannesinin anlattığı bir masal ile bağdaştırıp bu romanı kaleme alır. Bu bağdaştırma tesadüf müdür yoksa tevafuk mudur bilinmez ama bu kaderin cilvesi Marquez'e Nobel Edebiyat ödülü kazandırmıştır.
Kitabın konusuna gelecek olursak;
Ana karakterimiz Sierva Maria... İstenmeyen bir bebek olarak doğuyor. Çok güzel olan bu kızı, 12 yaşına geldiğinde kuduz bir köpek ısırır. Herkes ölecek diye bekler iken Maria ölmez. Maria'yı doktora götürdüklerinde doktor tedavisinin sevgi olduğunu söyler lakin doktoru ciddiye almazlar ve Maria ölmediği için onun cinli olduğuna inanırlar. Bu yüzden onu bir manastıra kapatırlar. -Marquez burada dini yanlış saptıranları ve alet edenleri çok yerinde eleştirmiştir.- Maria'ya tedaviye gelen rahip Delaura, Maria'ya aşık olur. Bu aşkı karşılıksız kalmaz ve yasak aşk yaşamaya başlarlar...
Soluksuz okuyacağınız ve sizi adeta Ortaçağ'ın din zorbalığına götürecek bir kitaptır.
Ek olarak belirteyim;
Kitabın başını, sonu olarak yazmıştır. Yıllar yıllar sonra bir kazıda ceset bulunur. Bir kız çocuğunun kafatasıdır. Ve kafasında kalan son saç telleri vardır. 22 metre uzunluğundadır. İşte o kadın Maria'dır. Ve bu kitap Maria'nın hikayesidir. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirSekizinci Renk

Çevrenizde sorumlusu olduğunuz, büluğ çağında kişiler var ise özellikle okumanız gereken kitaptır. O çağdaki gençlerin yaşadığı bunalımları, merakları, hislerini anlatan psikolojik bir roman niteliğindedir.

Daha Fazlasını Oku
Kör Baykuş

İntiharı hakkında en yakın arkadaşı olan Bozorg: ''Paris'te günlerce havagazlı bir apartman aradı.'' diyor.

Daha Fazlasını Oku