Genç Werther'in Acıları


Genç Werther'in Acıları

Genç Werther'in Acıları, 1774 yılında yayımlanmıştır. Alman halkının bu kitaptan aşırı etkilenmesi sonucu intihar olayları çoğalmıştır. Ve kitap yasaklanmıştır.
Kitap genel olarak karşılıksız aşkın sonsuz bir acıya dönüşmesini anlatıyor. Ama tabiki sadece bu değil. Asil ruhlu, zavallı olan gencimiz sürekli sorgular şekilde betimlenmiş. Köşeye sıkışmış, insanları sorguluyor; sahtekarlıklar ve iğnelemeler karşısında tepkisiz kalıyor. Çünkü içinde çok şey noksan ve yarım. Kitap "Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu" gibi buram buram aşk kokmuyor. ‘Gerçekten tükenmekte olan bir gencin’ son çırpınışlarını ve çöküşünü okuyorsunuz.
İnce, kırılgan ve hassas ruha sahip olan Werther, kitabın sonlarına doğru hepinize derinden bi acı hissettirecektir. Mutlaka okumanız gereken bir kitaptır. “İnsani duygularını yitirmemiş olanlar, insanlar tarafından değer görmüyor.” İşte kitabın özeti de kısaca budur.
Ayrıca kitabın, Goethe'nin gerçek yaşantısıyla da bağını kavramış oluyoruz. Werther karakterinin arkasına saklanmış bir yazarı okuyacaksınız. Zaten edebiyat ile uğraşan adam pek mutlu değildir. Varoluş sancısı bitmez...


Bunlar da İlginizi ÇekebilirYüzbaşının Kızı

Aleksandr Puşkin’in en bilinen ve en çok okunan kitabıdır. 1830’larda yazmış olduğu kitap 1700’lü yılların çalkantılı Yemelyan Pugaçov ayaklanmasını konu alır.

Daha Fazlasını Oku
Karamazov Kardeşler

Bu kitabın ana karakteri olan baba Fyodor Pavloviç, kadın düşkünü, sorumsuz, çıkarcı ve fesat bir kişiliktir. Bazı okuyucular ve eleştirmenler bu karakterin Dostoyevski'nin öz babasını yansıtmış olduğunu söyler.

Daha Fazlasını Oku