Adem'den Önce


Adem'den Önce

"Eşlerini öldüren tek canlı türü insandır."
Jack London'un bu kitabını okurken bütün önyargılarınızı unutun. Kitabın ismi Adem'den Önce (Before Adam) ve ilk kısımlardaki içeriği ''ırksal bellek'' -Bu kavramları düşündüğümüzde aklımıza gelen dini, siyasi bir kitap olduğudur. Bu olgu tam olarak olmasa da yanlıştır.
Kitap bilim kurgu kitabıdır. Ama baktığımızda ise içerisinde bir gerçeklik olduğu en azından geçmişte yaşamış olan filozofların (Darwin, Spencer,Huxley...) ideolojisini yaşattığı meydandadır.
Kitaba ilk başladığınızda bir çocuğun kabusları, rüyaları ile başlıyorsunuz. Rüyalarında gerçek dünyada hiç görmediği şeyleri görüyor. 'Adem'den öncesini'... Ve bu rüyalara artık ait olan ve büyüse bile görmeye devam eden adamın macerasıdır. Sizi Orta Pleistosen Çağı'na götüren bu kitabı soluksuz ve heyecanla okuyacaksınız.
Jack London başlı başlına bir eserdir. Yazdığı bütün kitaplarda kendi hayatından bir parça bırakarak yazmıştır. Uzak denizlere açılan London bunu kitaplarına yansıtmıştır, maden aramıştır bunu da kitaplarına yansıtmıştır, kaçak olarak dünyanın bir ucundan bir ucuna gezmiştir bunu da yansıtmıştır.
Peki London bu kitabı niye yazmıştır? Diğerlerinden bir tık daha farklı olan bu kitapta neyden etkilenmişti? Kanımca ben bunu çocukluğuna ve ailesine bağlıyorum.
London'un annesi spiritüalist idi. (reenkarnasyon, öte alemcilik,tinsellik..) Babası (tam olarak babası belli değil) ise astrologdu. Annesi intihara meyilli bir kadındır. Sonrasında ise akli dengesini büsbütün yitirmiştir. Bakıldığında böyle spesifik bir ailede büyüyen London'un evrim, ilk ve orta çağlar ve ırksal bellek hakkında bir kitap yazması olağan dışı değildir.
Aitsiz ve özgür ruhu bu çocuklukla harmanlanınca onu eşsiz bir yazar kılmıştır. Ne mutlu ki bunları kitap yaptı. Mutlaka okumanız gereken, muazzam ilgi çekici bir kitaptır. Bilgi yüklü, boğmayan, farklı pencereler açan.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirBeyaz Geceler

Yazar kitabın ilk sayfalarında bulunduğu şehir Petersburg'u anlatır. Nahoş ve kendinizi hayal dünyasında hissedeceğiniz bir betimleme mevcut.

Daha Fazlasını Oku
Suç ve Ceza

Raskolnikov kendi işlediği bu cinayetin dehşetine kapılır ve olayların arkası kesilmez.

Daha Fazlasını Oku