Parasız Yatılı


Parasız Yatılı

Sait Faik Abasıyanık ödülünü ilk almış kadın yazarımızın kitabıdır. Asıl adı; Feruze Çerçi.
Neden ödül aldığını anlamadığım bir kitaptır. O zamanki dönemin daha alışagelmişin dışında bir yazım diline sahip olduğu için olabilir. Anlatımı karmaşık, dili sade ama kördüğüm olmuş bir halat gibi. Bir hayatı okur iken bir anda kedinin hayatına geçiyorsunuz. Kedi nereden geldi? Kimin hayatını okuyoruz? Ne oluyor şimdi? diye sürekli sorular soracağınız kitaptır.
Feruze yazarımız ayrıca senarist ve yönetmendir. Kitaplarında bize okuttuğu tarzı filminde de yansıtmıştır. O dönemin insanları ''Benim Sinemalarım'' filmini izlediğinde bir beyin karmaşası yaşamış olduğunu iddia eder. O filmi de sanat camiasında büyük başarı elde etmiştir. Filmin hasılatından mıdır bilinmez filmden sonra 9 yıl da öyküye ara vermiştir.
Kitaba gelecek olursak, betimlemesi muhteşem. Gözle görülen her şey en ince detaya kadar yazılmış, insanlar muntazam tasvir edilmiştir. Yazarımız halkın dışında lakin halkın içini yazmıştır. Gurbetçi işçileri, ezilen kadınları, yoksul insanları, yaşlıları ve daha birçok standart altı yaşamı konu edinmiştir. Kitap roman gibi dursa da bir öykü kitabıdır. 12 öyküden oluşmaktadır. Parasız Yatılı içlerinden sadece biri.
Ödülünün bir diğer sebebini çok sesli bir anlatım oluşuna yoruyorum. İç ses olarak sürekli konuşan biri var. Ne dediği de anlaşılmıyor. Akışına bırakarak okumanız gereken bir kitaptır. Mutlaka okunmalı mı? Merak ediyorsanız, yeni bir kitap, yazar tanımak istiyorsanız ve öykü aşığı bir insansanız ‘evet’. Onun dışında pek bir katkısı, verimi ve edebi hazzı olmayan bir kitaptır. İçerisinde birkaç öyküsü etkileyicidir. Okuyan kesim özellikle son öyküsü olan ''Haraç'' ve ''Parasız Yatılı'' dan etkilenmiştir.
Bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirCanım Aliye, Ruhum Filiz

Sabahattin Ali'nin bu kitabı bir mektup niteliğindedir. Kızı Filiz Ali'nin katkılarıyla düzenlenmiş bu kitap içinizi hem ısıtacak hem burkacaktır.

Daha Fazlasını Oku
Şemspare

Elif Şafak öyle cümleler kuruyor ki, bir anlığına kendinizi, hayatınızı ve bulunduğunuz yeri düşünmeye başlıyorsunuz.

Daha Fazlasını Oku