Felsefenin Kısa Tarihi


Felsefenin Kısa Tarihi

Kitap, felsefenin ana varlığından, filozoflarından başlayıp bir zaman ve olay örgüsü içinde ilerliyor. Sokrates. Sokrates'in öğrencisi Platon. Platon'un öğrencisi Aristoteles. Aristoteles'in dogma düşüncesini reddeden Pyrrhon, Pyrrhon'un deliliğine çare bulmuş Epikuros...
İşte kitap bu şekilde devam etmektedir. Tıpkı daha önce yorumladığım ‘Antik Yunan Hikayeleri’ gibi eğlenceli, sürükleyici ve gerçekten merak uyandırıcı bir kitaptır. Felsefe sizi A noktasından B noktasına götüremeyebilir ama A noktasından Z'nin en ucuna götürdüğü gerçektir.
Bir yandan filozofları öğreniyorsunuz, bir yandan filozofların ideolojilerini... Öyle güzel hamuru yoğurulmuş kitap ki, verim ala ala bitireceksiniz. Aralarında filozofların bizatihi yaşamış oldukları olaylar da vardır. Mesela en septik filozof olan Pyrrhon, bir gemi yolculuğunda korkunç bir fırtınaya kapılır. Herkes koşturup, bağırırken o sadece oturup etrafını izlemiş. Çünkü o kadar şüpheciymiş ki 'bu gördüklerim aldatıcı' diye düşünmüş. Bu şüpheciliği onu Hindistan'a sürüklemiş... inanılmaz boyutlarda acı çekiyormuş, ruhani hocalar ve guruların muazzam geleneğine sahipmiş. Pyrrhon içsel dinginliğe ulaşmak için diri diri gömülmek istiyor, bedenin hassas bölgelerine ağırlık asmak istiyormuş. Felsefe septik diyor, halk deli. Orasına siz karar verin.
İşte bu ve bunun gibi birçok ilgi çekici filozof anılarını okuyorsunuz. Özellikle ''Felsefe okumak istiyorum, bir altyapım olsun istiyorum. Ama bir türlü çekici gelmiyor... Kafa karıştırıcı.'' diyenler için bir temel kitaptır.
Bunun yanısıra sürekli sizi düşünmeye teşvik eder. “Düşünsenize... Kendi cenazenizi hayal edin. Kimler gelirdi? Ne konuşurlardı...” diye konuya girip ölüm korkusundan bahsedip, sonra Epikuros'u araya sokup tüm hepsini harmanlayan bir kitaptır. Filozoflar, Montaigne'nin kullandığı tabir gibi ''yüzü asık adamlar'' değillerdir. Sadece hakikate, mutluluğa, bilgiye ulaşmak isteyen kişilerdir. Bir hak uğruna ölümü seçecek kadar onurlu, bazı şeyleri aydınlığa kavuştururken, kendi karanlığına hapsolacak kadar aziz kimselerdir. Savaşmak sadece silahla, bombayla değil; bir fikirle, bir düşünceyle savaşmak da olabilir. Bunun en iyi örnekleri de ikinci plana atılan filozoflardır. Asırlar geçmesine rağmen adlarını hala bir yerlerde duyabiliyorsak, okumak zorundayız. Belki bize aşılanan ufacık bir fikir, tüm hayatımızı değiştirebilir.
Kitapta sadece filozof, hikayeler ve ideolojiler yok. Tüm bunların yanısıra bir kültür var. Atina kültürü. Eski Yunan kültürü. Bazı kitaplar bir kitap değil, bin kitaptır. İşte bu kitap da onlardan biridir. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirDorian Gray'in Portresi

Ana karakterlerimiz Basil ve Henry yakın arkadaşlardır. Basil ressamdır ve en büyük ilhamı Dorian'dır. Onun güzelliği aklını mest eder. Ve Dorian'ın portresini çizmeye başlar.

Daha Fazlasını Oku
Dil Söyler Kulak Dinler Kalp Söyler Kainat Dinler

Kitabı ilk göründüğünüzde aklınıza Yunus Emre'nin hayatını anlatan, ders bilgisi kıvamında notlar gelmesin.

Daha Fazlasını Oku