Zacharius Usta


Zacharius Usta

"Geçmişimi yık geç, bugünümü sil süpür, geleceğimi yok et, ben yine de karanlıkta yaşamayı beceririm!"
Jules Verne, çocukluğumuzun kahramanı. Bu kitabında tarzını bozmadan alışılmışın biraz daha dışına çıkmıştır.
Kitabın seveni olduğu kadar sevmeyeni de var. Seçici bir kitaptır. Eğer fantastik ve felsefi pencereleri seviyorsanız, seveceksinizdir.
Yazar Jules Verne, fantastik öykünün kralı olarak bilinir. Bu kitabında da yoğun bir kurgu, betimleme ve olağanüstü bir olay örgüsü göreceksiniz.
Konusu;
Cenevre şehrinde ünlenen bir saat ustası vardır: Zacharius Usta. Saat maşasını icat eden ustanın ünü Fransa-Almanya'ya kadar yayılır. Saatler için yaşıyor, onlar için nefes alıyordur. Onlara aittir. Ama artık saatleri bozulmaya başlar...
Saat sevgisi tutkuya, tutkusu takıntıya, takıntısı ise kibire dönüşmüştür. Hal o ki, ''Tanrı sonsuzluğu yarattıysa, ben de zamanı yarattım!'' der. Ölmek istemez ve son kalan bozulmayan saatinin peşinden koşar. O saati bulursa ölümsüz olacağını düşünür.
Hikayenin sonrası ise ders niteliğinde. Ölümsüzlük için ruhunu satabilir mi? Kibri onu nereye sürükleyecektir? Zacharius Usta'nın yeni bir dünyası mı olacak yoksa çöküşü mü? Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler...
~Kibir, ruhun kanseridir.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirYakıcı Sır

Hikaye iflah olmaz bir çapkın olan Baron’un, on iki yaşında oğlu olan bir anneyi gözüne kestirmesiyle başlar.

Daha Fazlasını Oku
Babaya Mektup

Kitabını babasına söyleyemediklerini, söylemeye cesaret edemediklerini yazıyor. Babası, Kafka'nın hep yardıma muhtaç biri olduğunu düşünür.

Daha Fazlasını Oku