Babaya Mektup


Babaya Mektup

Bu kitabı sadece Kafka'yı hissedenler anlayacaktır. Kafka çok ezilen, çok aşağılanan bir çocukluk yaşamıştır. Yaşıtlarının fiziklerine göre çok sıska ve zayıf görünümüne sahiptir.Babası da bi o kadar azametli, güçlü, sözü geçen adamdır.
Kitabını babasına söyleyemediklerini, söylemeye cesaret edemediklerini yazıyor.
Babası, Kafka'nın hep yardıma muhtaç biri olduğunu düşünür. Hiçbir zaman babasının gözünde bizim tabirimizle "adam gibi" olamadı. Hep korktu. Hep kaçmak istedi babasından.Babası ona şiddet uygulamıyordu ama şiddetten daha acı olan psikolojik şiddet uyguluyordu. Kitabındaki bir alıntıdan ne demek istediğimi anlayacaksınız:
"Kendi eylemlerime güvenimi yitirmiştim. Sebatsız ve kararsızdım. Yaşım ilerledikçe, değersizliğimin kanıtı olarak önüme sürdüğün malzeme büyüyordu; git gide bir bakıma haklı çıkıyordun."
Babası, Kafka'ya işe yaramaz ve değersiz olduğunu bile inandırmıştı. Kafka inanmasaydı "dönüşüm" kitabını yazar mıydı? Kendini artık bir böcek olarak gören Kafka babasına haykırışlarını bu kitapta toplamıştır. Ve "Keşke beni dövseydin de bu kadar acı yaşamasaydım" hissini şu cümlede anlayabiliyoruz:
"Beni gerçek anlamda bir kez bile dövmediğin de doğrudur. Ancak bağırman, yüzünün kızarması, pantolon askılarını telaşla çözüp sandalye arkalığında hazırda bekletmen daha berbattı. Sanki ortada asılacak biri var gibiydi. Gerçekten asılırsa ölürdü ve her şey biterdi. Ancak kişi asılma hazırlıklarına tanıklık etmek zorunda bırakılırsa ve ilmik gözünün önünde sallanırken bağışlandığını öğrenirse, yaşamı boyunca bunun acısını çekebilir." Şiddet bir kere olur biterdi onun için ama ruhsal ölüme hazırlığı görmek onu mahvediyordu. Ölüme razıydı ama ölüme hazırlık onun için daha acıydı.
Kafka sevenlerinin ve meraklılarının okuyacağı bir kitaptır. Edebî hazzı harikadır. Bol kitaplı günler.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirOtomatik Portakal

Anthony Burgess tarafından 1962’de yazılan bu kitap, kara komedi, kara hiciv anlayışında yazılmıştır.

Daha Fazlasını Oku
Ermişin Bahçesi

Zaten bu kitabı da 'Ermiş'in devamıdır. Kitap Cibran'ın ölümünden sonra yayımlanmıştır.

Daha Fazlasını Oku