Kumpanya


Kumpanya

Sait Faik Abasıyanık her yazara benzemez. Kitapları da her kitaba benzemez. Her kitabı onun bir parçasıdır. Özgüvenli kalemi, kendine has üslubu, sağlam türkçesi ile göz bebeğimizdir. Türkçeyi bu kadar iyi kullanıp aynı zamanda mizahi, deneme, öykü tarzında yazabilen nadir yazarlarımızdandır.
Sabri Esat'ın dediği gibi: “Sait Faik'te yaşama hırsından başka, onda 'anlama hırsı' sezer gibi oluyorum. Tabiatı, eşyayı, insanları aynı nizam içinde harekete getiren büyük kanunun sırrını çözmek ister gibi bir bir hali vardı.”
S. Faik Abasıyanık için yapılmış en yerinde yorum olabilir. Onun için her şeyin bir anlamı vardı. Boş bir izbeden bile hikaye çıkarır, oraya güneş ekip, sayfalarca yazı yazabilirdi. Sait Faik'i Sait Faik yapan onun muazzam hayal gücü ve yaşama sevincidir.
Kitaba geçecek olursak;
İçerisindeki üç farklı hikayeden oluşmaktadır. Okurken kafanızda her şey tam oturacak, karakterlerin analizini, eski İstanbul'un halini yaşıyor olacaksınız. Kitabın ismini alan ilk hikaye “Kumpanya” mizahi bir komiklik ve hikaye örgüsü ile oldukça sürükleyici ve eğlencelidir. Diğer iki hikaye ise çok daha kısadır.
Sait Faik Abasıyanık, Türk edebiyatının mizahi yüzü, muzip adamıdır. Sait Faik'siz edebiyat kasvetlidir. Sadece bu kitabını değil Sait Faik'in her kitabını okumamız gerekir. Bol kitaplı günler.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirFelatun Bey İle Rakım Efendi

Felatun Bey baba serveti yiyen, lüks ve sefa düşkünüdür. Hayatta hiçbir zorluk çekmemiştir. Rakım Efendi ise zorluk ve yokluk içinde büyümüş

Daha Fazlasını Oku
Alemdağ'da Var Bir Yılan

Sait Faik ölüm ile savaşırken bu kitabı yazmıştır. Son sesi. Son sözleridir. Siroz hastalığı ile savaşan Abasıyanık'ın bu kitabı aslında iç burkucudur.

Daha Fazlasını Oku