Şemspare


Şemspare

''Hani hep kitap okumaya vakit bulamamaktan şikâyet ederiz ya. Doğru değildir halbuki. Vakit dediğin yaratılır, yeter ki istek olsun.''
Elif Şafak, kitabının bir yerinde ''İstanbul bir şehir değil, bin şehirdir.'' diyor. Aynı cümleyi Elif Şafak için diyebiliriz. Elif Şafak tekdüze bir yazar değil, birçok yazardır; fazlaca donanımı olan ve bunları kaleme dökebilen yazardır.
~
Elif Şafak, deneme yazmayı pek seviyor diyebiliriz. Denemeleri genelde sohbet havasında oluyor lakin aralarda verimli bilgiler ile kitabını kaliteleştiriyor. Verdiği bilgileri, kalemiyle, gündem ile harmanlamayı çok iyi biliyor.
Elif Şafak'ın bu kitabı aslında Firarperest'in devamı niteliğindedir. Ama illa en önce Firarperest okumanız gerekmez. Birbirinden bağımsızdır. Sadece konuları birbirine çok yakındır.
Elif Şafak'ın Med-cezir kitabını yorumladığımda “onun teması kadındır.” demiştim. Ama feminazi türünde değil, bir kültürel kimlik ve coğrafi özellik olarak kadını ele almıştır. Akıcı ve alışagelmişin dışında düşünce ve kalem okumak istiyorsanız mutlaka Elif Şafak'ın denemelerini okuyun derim. Çünkü hem bilgi olarak, hem sohbetvari olarak doyurucu bir kitaptır. Diğer dikkat ettiğim nokta ise Elif Şafak öyle cümleler kuruyor ki, bir anlığına kendinizi, hayatınızı ve bulunduğunuz yeri düşünmeye başlıyorsunuz. Özellikle genç kızların, genç erkeklerin de okuması gereken kitaptır.
Bir takım çarpıtmayı seven kesim Elif Şafak hakkında ileri geri konuşulmuş olsa da -ki bu her yazarın kaderidir- Elif Şafak, Türk Edebiyatının en nadide kalemlerindendir.
Kitap tıpkı 'Siyah Süt' gibi çizimler ile donatılmıştır. Çizimlerin her biri yoğun anlam yüklü ve yazılara uygundur. Hatta ilk önce resimlere bakıp sonra okumaya başladığınızda daha haz verici oluyor.
Her kesimin okuması gerektiğini düşündüğüm kitaptır. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirŞimdiki Çocuklar Harika

Kitapta Ahmet ve Zeynep çok yakın arkadaşlardır. Aralarına hasret girer. Zeynep, Ankara'ya taşınmak zorunda kalır.

Daha Fazlasını Oku
Kırmızı Saçlı Kadın

Cem kasabaya iner ve bir kadın görür. Kırmızı Saçlı Kadın... Cem'den yaşça büyük, güzel, endamlı bir kadın. Cem görür görmez aşık olur.

Daha Fazlasını Oku