Kendine Ait Bir Oda


Kendine Ait Bir Oda

"En iyi yetiştirilmiş kadınlar zihinleri en uygar olanlardır."
Virginia Woolf'un ideolojisini anlatan eleştirel tarzda bir kitaptır. Oldukça aşina olduğumuz bu kadın yazar aslında şanından çok ölümüyle tanınır. Ceplerine çakıl taşı doldurup, kendini göle bırakan yazarın kalemini ve ideolojisini okumak epey etkileyecektir.
Peki ne anlatır? Neyi eleştirir?
Kadınların hep ikinci planda oluşunu, neden büyük bir kadın yazar çıkmadığını, kadınların neden özel alanı olmadığını ve bunun gibi bir sürü konuya değinir. Kadın Ve Kurmaca hakkındaki düşüncelerini kaleme almıştır. Bunların içinde de birçok örnek ve kişi okuyacağız. Shakespeare'ın kız kardeşi. Şair Alexsandr Pope. Lady Winchilsea. Charlotte Brontë... Sadece bir kitap değil, tanıdık isimlerinde ideolojisini ve hikayesini okuyacaksınız.
Woolf için feminizm akımının öncü yazarlarından diyebiliriz. Bu kitabın özeti ise aslında kitapta geçen bir cümleyle tanıtabiliriz;
"Bir kadın eğer kurmaca yazacaksa, parası ve kendine ait bir odası olmalıdır." Ve Woolf sonlara doğru şöyle der; "Yazın. Erkekler ne der diye düşünmeden yazın."
Her kesimin mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm kitaptır. Hem deneme, hem günlük, hem hikaye, hem aforizmalar okuyacağımız bir kitaptır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirKardeşimin Hikayesi

Kitabın ana karakteri Ahmet Arslan insanlardan uzak, duygulardan yoksun, olaylar karşısında hiçbir şaşkınlık barındırmayan, en basit tabiriyle ‘tuhaf’ bir adamdır.

Daha Fazlasını Oku
Diri Gömülen

9 öyküden oluşan bu kitap neredeyse İran Modern Edebiyatının giriş kapısıdır. Kitapta en çok beğenilen öykü, kitabın da ismi olan "Diri Gömülen" öyküsüdür.

Daha Fazlasını Oku