Kendine Ait Bir Oda


Kendine Ait Bir Oda

"En iyi yetiştirilmiş kadınlar zihinleri en uygar olanlardır."
Virginia Woolf'un ideolojisini anlatan eleştirel tarzda bir kitaptır. Oldukça aşina olduğumuz bu kadın yazar aslında şanından çok ölümüyle tanınır. Ceplerine çakıl taşı doldurup, kendini göle bırakan yazarın kalemini ve ideolojisini okumak epey etkileyecektir.
Peki ne anlatır? Neyi eleştirir?
Kadınların hep ikinci planda oluşunu, neden büyük bir kadın yazar çıkmadığını, kadınların neden özel alanı olmadığını ve bunun gibi bir sürü konuya değinir. Kadın Ve Kurmaca hakkındaki düşüncelerini kaleme almıştır. Bunların içinde de birçok örnek ve kişi okuyacağız. Shakespeare'ın kız kardeşi. Şair Alexsandr Pope. Lady Winchilsea. Charlotte Brontë... Sadece bir kitap değil, tanıdık isimlerinde ideolojisini ve hikayesini okuyacaksınız.
Woolf için feminizm akımının öncü yazarlarından diyebiliriz. Bu kitabın özeti ise aslında kitapta geçen bir cümleyle tanıtabiliriz;
"Bir kadın eğer kurmaca yazacaksa, parası ve kendine ait bir odası olmalıdır." Ve Woolf sonlara doğru şöyle der; "Yazın. Erkekler ne der diye düşünmeden yazın."
Her kesimin mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm kitaptır. Hem deneme, hem günlük, hem hikaye, hem aforizmalar okuyacağımız bir kitaptır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirHidayetname

Sadık Hidayet 5-6 yaşlarına geldiğinde bir anda içine döner, asosyal bir kişilik olur.

Daha Fazlasını Oku
Bulantı

Gerçekten nevrotik bir rahatsızlığa sahip olan bir adamı okuyorsunuz, yaşıyorsunuz. Gördükleri sanrı mı gerçek mi?

Daha Fazlasını Oku